Tre flygbolag konkurrerar på Arlanda – Madrid
Publicerad den 28 november 2013
SAS flyger måndagar och fredagar från Arlanda till Madrid. I juni nästa år startar Norwegian en konkurrerande linje till Madrid och nu har även Iberia Express anmält att de börjar flyga mellan Stockholm och Madrid. Iberia Express är statliga Iberias omtalade försök att flyga lågpris inom Europa och bolaget sätter in en Airbus A320 med 180 stolar ombord. De tre flygbolagen kommer att producera ett femtontal flygningar i veckan.
Kommentarer
För de som är läskunniga, framgår det klart och tydligt i artikeln, att SAS flyger Arlanda-Madrid måndagar och fredagar, det vill säga två gånger/vecka.
Vad jag vet så är Iberia en del av IAG och inte statligt som det står i artikeln
Ja det är bara att göra en sökning i flygtorgets resebyrå så ser man att SAS flyger måndag och fredag till Madrid.
flygtorget.se/resor
Oj vad paff jag blir. Flyger SAS dagligen Stockholm – Madrid!!! det var ju länge sedan det hände. på -80-talet om jag inte missminner mig. Hur är det med faktakollen AC??
SAS flyger inte dagligen till Madrid från Stockholm! Två gånger i veckan är det som gäller!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten