Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Novair, hur är dem att flyga med?

Tråden startades av Scott

Hej!

Det är nog 10 år sedan jag flög charterflyg senast men nu är det snart dags igen, lite nostalgi över det hela. Hur är Novair att flyga med? Har de något bra rykte för säkerhet överhuvudtaget? Ser att de har A321 som de flyger med så själva flygplanet bör ej vara något problem, men resten då?

Publicerad den 2014-06-23 09:43
Skriv ett svar
Antal svar: 6

svar

Örjan
2014-06-25 22:47

2 vingar
1 stabbe
2 motorer
2 piloter
6st kartongkastare / juicehäxor
4st wc, ofta överfulla efter charterdräggets framfart
nödutgångar över vinge samt bak+fram
groggarna är små men funkar
maten så där
trevliga spypåsar
ingen toutchscreen framför

summa:
inga överraskningar men känns säkra ( och tråkiga )

@Novair hur...
2014-06-25 22:39

Ett säkerhetsmässigt mycket välskött flygbolag med fräscha plan. Fruktansvärt arrogant kabinpersonal dock men 3-4 tim går väl att leva med. Ta med en bok….

Kurt
2014-06-23 15:01

Flög dem i helgen till Chania. A321:an ett stabilt flygplan en aning bullrigt rent och prydligt Personalen är bra lite äldre, mycket spring och försäljning att hinna med på dryga 3 timmar.

Lasse
2014-06-23 11:24

Stabilt och svensk charter när det är som bäst faktiskt.
Deras A321 är en säker och beprövad maskin.
Under 3 timmar skall du härda ut.

Scott
2014-06-23 10:32

Ungefär som jag kunde tänka mig då. Fruktansvärt jobbigt med andra ord. Suck! Men man får väl härda ut 3 timmar antar jag!

Lågprisprofilen
2014-06-23 10:07

Som alla andra charterbolag… massor av högtalarutrop när man vill sova. Enormt långsam servering. Olika typer av försäljningar som pågår under hela resan. Sprit, mat, “taxfree”, lotter, leksaker….

Jobbig attityd hos personalen som försöker påskina att det på något sätt är festligt att flyga. När det med deras seating och service bara är plågsamt.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500