CimberSterling anställda köpte upp alla Norwegian
Hur lågt kan man sjunka?? CimberSterling anställda “köpte upp” alla Norwegians billigaste biljetter!
Hvordan kunne Norwegian finde ud af, hvem der stod bag chikane-opkøbene af billetter? Det spørgsmål vil en række ansatte i Cimber Sterling have opklaret. Deres antagelse er, at Norwegian har tjekket kontokortinformationer i billetsystemet. Det skriver epn.dk
På baggrund af en henvendelse fra Cimber Sterling-folkene har det norske Datatilsyn bedt Norwegian redegøre for, hvordan selskabet mener at have ret til at åbne de personfølsomme oplysninger. Og derefter gå til pressen med navnene, skriver epn.dk.
svar
Vet inte om det var så med Skyways/Gotlandsflyg.
Däremot så var det en liknande historia i Malmö förra året då någon av de stora radio-/TV-kedjorna skulle öppna en ny butik. Då hyrde konkurrenten MediaMarkt in en lastbil och lät de anställda köpa upp de billiga TV-apparaterna som de skulle ha som invigningserbjudande. Sedan dess handlar jag inte på MediaMarkt, även om jag inte bor i Malmö.
Nu ska ju SAS börja flyga denna sträcka under sommaren. Låt oss då slippa sådanan aktioner.
Gjorde inte Skywaysanställda något liknande när Gotlandsflyg drog igång?
Det visar även hur noga Norwegian är med sina kunders integritet!
Ja, denna nyhet har varit ute ett tag…
Företagsledningen i Cimber säger att de vet ingenting. Det är de anställda som själva har agerat. Visar tydligt hur desperata man blivit på Cimber Sterling/Cimber Air.