Norwegian i samarbeid med Jet Blue Airways?
Reuters melder i dag at Norwegian vurderer samarbeid om feeder trafikk, på samme måte som Easyjet i Europa. Dette vil styrke NAS long haul, enda mer.
svar
Easyjet, Europe feeder, JetBlue, American feeder. Kommer at vara fyllda long haul plan på Norwegian.
JetBlue är den perfekta allians-partne för Norwegian i USA.
Jet Blue kommer att bidraga till även bärrew resultat för Norwegian.
Jet Blue räknas för att vara mycket bra. Kommer att vara en god allians med Norwegian Long haul.
sv Anders…spot on:-))). Jet Blue, och Norwegian, är 2 mycket populära bolag i marknaden. Perfect match.
Kan det finnas planer på lite longhaul från HEL tro? 737 Max?
Kanske inte Pekka från Åbo norwegian har som målgrupp. Men vill Pekka flyga Norwegian är han varmt välkommen. Alla nyheter som oroar sas är bra nyheter. 😉
Notsas:
Kanske var just det som var poängen i föregåendes inlägg! (Garvar fortfarande!)
@ABC
Ovanligt korkat inlägg ABC, bitterheten lyser igenom.
Om man nu skulle bo i Åbo och ska till Atlanta så är det typ så man måste flyga. Nu finns möjligheten med Norwegian till ett rimligt pris.
Resan lär bli Köpenhamn-JFK- Atlanta.
Vad är alternativet, eller har du tänkt att det ska gå direktflyg.
Låter som en fantastisk idé! Att få möjligheten att flyga från Åbo till Köpenhamn till London och sedan byta där till New York för att sedan byta till Atlanta… låter helt fantastiskt, nytt och innovativt! Varför har inget flygbolag kommit på den här idén tidigare? Norrmännen ligger verkligen i framkant vad gäller nya innovationer, grattis alla Norrmän! Undrar vad som kommer här näst, kanske kommer man att kunna checka in väskan hela vägen?