Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS problem OSL-EWR!

Tråden startades av Hasse Boy

Jag hörde av en SAS kollega som arbetar vid Frösundavik at
dom har svårt med att få tillgång till landings och avgångs rättigheter vid EWR?

Han berättade att linjen lanserades innan dom hadde ansökt om slots på EWR.
SAS är rätt desperata och har nu försökt att kjöpa slots på EWR.

Börjar värkligen bli ett pinsamt problem och man funderar på att förlänga ARN-EWR som one-stop ARN – OSL – EWR., om det inte löser sej. Bookingen är rätt så bra från Oslo.

Publicerad den 2011-01-14 09:47
Skriv ett svar
Antal svar: 32

svar

Re Ricci
2011-01-18 22:20

Vill dock påpeka att jag håller med dig. Fritt att söka bas som i alla andra flygbolag för alla som flyger. Och därmed i andra hand linjer, typ, befordran etc som detta medför. Det är kostnadsmedvetenhet, och om det inte funkar så tilldelas platserna omvänt dvs längst bak får ta det som finns tills den får någon bakom sig osv.
Var man är stationerad måste vara viktigast för individen med tanke på skolor för barn, släktingar m.m. Viktigare än att tjänstgöra på en viss typ eller därmed linjer som man flyger. För utomstående kan tyckas att diskussionen låter konstig, men efter 3000 hotellnätter och alltid bortavarande så är det ganska vettigt, tycker jag.
Dessutom försvinner mycket av passiv överföring av besättningar som ska jobba ifrån en bas där dom inte bor.

Roger
2011-01-18 22:04

Nej så är det inte.
FD,s senioritetslista har funnits sen urminnes tider just för att konkurrensen mellan piloter är stenhård och därför finns den kvar än idag på gott och ont, oavsett bastillhörighet. Ingen chef i SAS har hitintills lyckats med konststycket att splittra den.
I kabinen finns ingen sån lista, tex så är det på gång att få bort norsk kabin från intercontflygningar genom “avvecklingsavtalet” som löper ut 2011.Svenska kabinanställda är redan helt uteslutna från CPH.Däremot så kommer nya kaptener och ev nyanställda styrmän (efter dom återanställda) att hamna på OSL bas.

Ricci
2011-01-18 21:05

Till #Roger

Om jag minns rätt så pressade FDs fack SAS om detta när Jörgen L var ny på posten.
Som jag ser det så skall detta avtal snaraste bort… också om SAS vill vara ett trovärdigt kostnadsmedvetetföretag…..dvs uppgradera piloter och nyanställ, men också erbjud OSL/ARN piloter anställning i CPH..!

Roger
2011-01-18 19:10

FD (piloter)anställda på ARN/OSL är “utlånade” till CPH bas. Det beror på att demografin och senioritetslistan (kollektivavtal) ser ut som den gör.
Kabinanställda släppte sin senioritets lista för hundra år sen och har överhuvudtaget ingenting att påkalla i ärendet. Historiskt sett så har SAS dessutom haft ca 30000 sökande varje å med varierande bakgrund tlll kabinbesättning, men bara ca 200 piloter som är kvalificerade från alla tre länder. Därför fungerar piloternas lista fortfarande.

Ricci
2011-01-18 18:17

Till A/S och SAS anställd
Helt perfekt om OSL anställda bara flyger från OSL!
Då kan vi verkligen säga att 3-2-2 är på “kyrkogården”…
Men vi vänta bara att FD också börjar arbeta från den bas de tillhör…!!!

BA777
2011-01-18 12:09

Ni SAS CC är patetiska. Bråka om vem som ska flyga vart!
Ni har ju era baser och det är väl klart att man skall flyga utufrån dessa annars blir det ju som förr med passiva resor till CPH och Scandinavia där 150 CC bodde varje natt. Är ni på jobb för passagerarnas skull eller er egen skull?
Vet hur det funkar men bytte bolag för länge sedan.

Insider
2011-01-18 10:47

SAS har tydligen fått loss slotar på JFK och nu funderar man på hur man ska hantera detta.

SAS Anställd
2011-01-17 19:49

A/S

Försökte översätta SAS språket till forum språk, tänkte väl mer att de flesta vet vilka våra långlinjer är :o) jag, vet – det blir lätt missvisande. Måste nog vara journalist för att få det 100% rätt. *ler*

På din första kommentar:

“Jag personligen hade nog valt att skriva att CPH personal flyger till samtliga DESTINATIONER i SAS långlinjenätverk.”
Är inte “CPH personal flyger alla långlinjer som går från CPH.
Detta är alla linjer som är långlinjer i SAS nätverk” samma sak? :o)

Din andra kommentar:
25 CC sitter standby och rättfärdiga ewr stopp

Såklart sitter inte 25 CC standby, dock kommer de 25 kanske vara sjuka,
tjänstlediga, vård av barn eller allmänt trötta pga att ha x antal ewr stopp varje månad samt vara uttagna på kortlinje så då stramas det åt. Facket vill att det anställs fler på långlinjer men det går emot avtalen. Ledningen säger ju nej.
“OSL basen klarar sig på de 115 långlinjekvalificerade” är resonemanget
i korridoren.
Rättfärdiga EWR stopp – moraliskt fel, skulle företaget hålla på med sånt blir det anarki. Alla vill ju att det ska bli rättvist. Iaf så långt det går…Annars funkar det inte.

Förstår hur du tänker A/S – flyger själv och har OSL bas så man får insikt i hur långlinje kollegorna tänker samt hur facket resonerar varje gång man kommer till jobbet. Varje gång är det något nytt ang avtal, kortlinjer och långlinjer. Löner och pension. Tråkigt om det blir problem med en linje alla har längtat efter. Jag hade gärna velat flyga långt men chansen är nog väldigt liten.

ses i luften! :o)
kram kram

A/S
2011-01-17 18:51

SAS Anställd, jag kan förstå att ditt inlägg kan missuppfattas. Även om JAG (som kollega) kan förstå vad du menar så kan jag förstå att det kan uppfattas fel av lekmän här på forumet. Det är svårt att på ett klart och tydligt språk försöka redogöra med allmänt vedertagna begrepp inom arbetsplatsen och tillämpa dem utanför jobbet, speciellt när det är ord som känns naturliga på det ”vanliga” Svenska språket.

Med påståendet: ”CPH personal flyger alla SAS långlinjer”.

…..och rättelsen: ”CPH personal flyger alla långlinjer som går från CPH.
Detta är alla linjer som är långlinjer i SAS nätverk.”

En långlinje uppfattas av en resenär eller icke-flygande personal som en flyglinje som går mellan två bestämda destinationer, dvs. CPH-EWR, ARN-EWR eller OSL-EWR, så när du skriver ett påstående som antyder att CPH personalen flyger på alla SAS långlinjer så leds man att förmoda att de även flyger på de långlinjer som flygs från ARN (och med tiden även OSL), något som inte stämmer. Jag personligen hade nog valt att skriva att CPH personal flyger till samtliga DESTINATIONER i SAS långlinjenätverk.

Vidare bör det kanske klargöras att det resterande 25 som inte kommer ut för att flyga på A330n till EWR även innehar B737 kvalifikation som de säkerligen kommer att kunna flyga på när det inte har schemalagda långturer. Ditt inlägg uppfattade även jag som att dessa kollegor skulle komma att sitta på ständig stand-by ifall nån av det 90 ordinarie långlinjekollegorna blir sjuka och inte kan flyga till New York. Alternativt att våra OSL kollegor skulle bli slingade på onödigt långa EWR stopp bara för att rättfärdiga och sysselsätta antalet långlinjekvalificerade flygvärdinnor. Detta vet inte bara vi som jobbar på SAS att så inte kommer att bli fallet.

SASare
2011-01-17 18:11

Var inne precis och det var inga problem att boka, både 16e, 17e och sen dessutom den 18e (Juni), samtliga dagar går det på flight nummer SK907 (non stop OSL-EWR). Lycka till med att göra en ny bokning ;o)

SK flyer
2011-01-17 10:26

Det vet jeg godt:-)

Samtlige uttak på eksempler var 17.juni 2011. Forsøk selv å se:)

SAS Anställd
2011-01-17 10:07

SK flyer

Första avgång är måndag 28 Mars kl. 11.10

SK907 heter flighten

SK flyer
2011-01-17 08:40

det må være noe i gjerdet her for nå er det kun ARN/CPH-EWR som kommer opp som forslag via OSL. Alle andre destinasjoner i USA ligger nå uten forslag om via OSL. Det kunne man da det det ble åpnet for booking i høst. Disse mulighetene er nå fjernet i systemet.

Det synes jeg er merkelig da reiser fra ARN og CPH viser 3 stop connections som alternativer.

Enten driver SAS igjen å undergraver ruten ved å ikke tilby connections fra resten av Skandinavia, eller så er det noe i ryktene!

SAS Anställd
2011-01-16 21:09

Rättelse:

Vad menar du med att CPH-personal flyger SAS alla långlinjer? Flyger de även från ARN?

SAS Anställd
2011-01-16 19:34:50
SV: SAS problem OSL-EWR!
Finns större problem på personalsidan just nu än slots i EWR.

Risk för strejk inför EWR lanseringen på OSL basen då SAS vill att endast OSL baserat långlinje crew ska flyga OSL-EWR.

Då den personalen idag genom avtal har rätt att flyga ut från CPH,
vill SAS att den personalen ska sluta med det och endast flyga från OSL.
Samma upplägg som STO baserat personal har idag.

Facket + personalen accepterar inte detta och risken finns att det blir strejk
hos långlinje CC som finns i OSL.

OSL har idag ca 115 CC med långlinje kompetens.
SAS och facket har räknat ut att det behövs 90 CC för att få OSL-EWR att gå runt
under en veckas tid. Då finns det 25 CC som kommer sitta vilandes (antingen i EWR eller hemma) innan de flyger nästa tur igen. Med andra ord kommer de om ingen rotation sker endast flyga OSL-EWR. Hela tiden.

De kan lösa det temporärt genom att flyga in CPH och STO baserad personal men det kommer inte hålla i det långa loppet.

Så vill man flyga långt som CC på SAS så är det CPH bas man ska arbeta på.
STO personal flyger endast EWR och ORD.
CPH personal flyger alla SAS långlinjer.
OSL personal – EWR eller får vara med på produktionen från CPH, detta återstår att se framöver.

—————————————-

“Då finns det 25 CC som kommer sitta vilandes (antingen i EWR eller hemma) innan de flyger nästa tur igen:”

25 CC som inte är i arbete men kan vara på plats i EWR under sitt stopp (arbete) eller hemma och inte i arbete.

“Så vill man flyga långt som CC på SAS så är det CPH bas man ska arbeta på.
STO personal flyger endast EWR och ORD.
CPH personal flyger alla SAS långlinjer.
OSL personal – EWR eller får vara med på produktionen från CPH, detta återstår att se framöver.”

CPH personal flyger alla långlinjer som går från CPH.
Detta är alla linjer som är långlinjer i SAS nätverk.

STO personalen flyger EWR och ORD vilket även går från CPH.
OSL personalen ska flyga EWR vilket även också går från CPH.

DW
2011-01-16 20:32

Vad menar du med att CPH-personal flyger SAS alla långlinjer? Flyger de även från ARN?

SAS Anställd
2011-01-16 19:34

Finns större problem på personalsidan just nu än slots i EWR.

Risk för strejk inför EWR lanseringen på OSL basen då SAS vill att endast OSL baserat långlinje crew ska flyga OSL-EWR.

Då den personalen idag genom avtal har rätt att flyga ut från CPH,
vill SAS att den personalen ska sluta med det och endast flyga från OSL.
Samma upplägg som STO baserat personal har idag.

Facket + personalen accepterar inte detta och risken finns att det blir strejk
hos långlinje CC som finns i OSL.

OSL har idag ca 115 CC med långlinje kompetens.
SAS och facket har räknat ut att det behövs 90 CC för att få OSL-EWR att gå runt
under en veckas tid. Då finns det 25 CC som kommer sitta vilandes (antingen i EWR eller hemma) innan de flyger nästa tur igen. Med andra ord kommer de om ingen rotation sker endast flyga OSL-EWR. Hela tiden.

De kan lösa det temporärt genom att flyga in CPH och STO baserad personal men det kommer inte hålla i det långa loppet.

Så vill man flyga långt som CC på SAS så är det CPH bas man ska arbeta på.
STO personal flyger endast EWR och ORD.
CPH personal flyger alla SAS långlinjer.
OSL personal – EWR eller får vara med på produktionen från CPH, detta återstår att se framöver.

Sjokkert
2011-01-16 15:27

Kan det være at SAS har vært desperate etter å holde Norwegian og Delta ute, at de lanserte ruten før de hadde dette på plass? At de kanskje trodde at de ville få det og tok sjansen før det ble bekreftet?

Nå vet ikke jeg mye om slots, ei heller at man krevde dette for å lande på EWR, men får man lagt avganger inn i bookingsystemer om man ikke har fått slots?

Who?
2011-01-16 15:23

Enligt mina uppgifter i SAS, är detta för närvarande, bolagets bäst bevarade hemlighet. Det arbetas i panik med att kjöpa SLOT tider vid Newark.

Hoppas värkligen att pressen utmanar SAS på dessa uppgifter!

P
2011-01-16 15:07

Det är korkat av SAS att köra ARN-OSL-EWR-OSL-ARN.

Det är också korkat av SAS att köra OSL-ARN-EWR-ARN-OSL.

Det skulle också vara korkat att köra en triangel ARN-OSL-EWR-ARN. Då får ingen stad dirketflyg.

Det finns ingen lösning på detta problem.

Gringo, fd skribent på G-KRAFT
2011-01-15 22:53

Tror ärligt talat Norwegian har större problem då de ej har kontaktat NYC om slota ännu.
GO SAS GO

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500