Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Flygledare vs Piloter vid nöd.

Tråden startades av kalle737

En fråga till flygledare:
Som pilot tränar vi nödsituationer i simulatorn. Själva flygplanet, systemen och vädret simuleras ganska bra men det som saknas är realistisk flygledning.
Låt oss säga att en 737 statar från en svensk flygplats och får fåglar i en motor precis vid lift off. Besättningen ropar mayday på tornfrekvensen och informerar om att de tänker flyga till ett väntläge i närheten av flygplatsen. Vad händer sedan från en flygledares perspektiv?
Kommer flygplanet skickas över till departure eller förbli hos torfrekvensen?
Vilken info vill flygledaren ha (souls onboard, fuel etc)?
Kommer flygledaren vilja flytta flygplanet till ett väntläge som passar trafiken?
Osv.

Publicerad den 2023-05-29 10:03
Skriv ett svar
Antal svar: 6

svar

Kalle 737
2023-05-30 11:52

@flygledare

Tack så mycket för utförligt svar! Det var precis det jag ville veta. Det låter mycket vettigt och helt i linje med vad vi på flight deck behöver.
Ibland går snacket på linjen att vid en nödsituation så kan man räkna med att bli störd ganska mycket av flygledningen men om ni jobbar som du beskrev så låter det lugnt.

Flygledare
2023-05-30 10:12

Hej Kalle,

rent generellt från Flygledningens sida så försöker man vara så behjälplig som möjligt. Som tidigare sagt deklarerar inte alla mayday/panpan ibland används uttrycket prioritet för att slippa administrativa arbetet. Från flygledningens sida hanteras dessa oftast som en “nödsituation” även om det inte sägs mayday/pan på radion.

Efter deklarationen från piloten går man oftast pilotens krav tillgodo, om piloten avser väntläge flyttar man annan trafik och prio blir på flygplanet. Det bästa att göra i fallet du beskriver är att ha kvar flygplanet på tornets frekvens. Man brukar tänka på att minska arbetsbelastningen i flygplanet så mycket som möjligt.

Annan trafik får flyttas på i de flesta fallen och planet med “nödsituation” får väldigt mycket fokus. Ibland kan en separat flygledare kallas in och man kan få egen frekvens om man anser det nödvändigt.

Den info flygledaren vill ha är vad man har för avsikt och hur allvarligt man anser nödsituationen att vara. Sen vill flygledaren ha farligt gods, personer ombord och bränsle för att informera brandpersonalen på flygplatsen.

Det finns en checklista som lärs ut till flygledare vilket är följande:

A – Acknowledge the call; get the squawk
S – Separate the aircraft from other traffic. Give it room to manoeuvre
S – Silence – on the frequency. Provide separate frequency where possible
I – Inform those who need to know and those who can help
S – Support the pilots in any way possible – Start to think of alternative routings.
T- Time – Give the pilots time to collect their thoughts, don’t harass them for information. Time produces good decisions

Kalle 737
2023-05-29 18:28

Jo, många flygbolag och flygplanstyper räknar ett motorbortfall som ett mayday. Andra menar att det är PAN PAN. Det är dock ovidkommande i frågeställningen. En nödsituation oavsett.
Vad gäller vänteläge så är det piloterna som i ovan nämnda situation begär detta. Man behöver tid att läsa checklistor och förbereda inför landning och då är ett vänteläge lämpligt.

Anders
2023-05-29 17:53

Om en pilot deklarerar nöd kommer tornet dra ett så kallat varningslarm för att larma räddningstjänsten och påbörja en checklista där olika aktörer informeras, bland annat SOS och sjö- och flygräddningen. Googla ”b4 checklista transportstyrelsen” för att se checklistan som de flesta ATS baserar sin på.

Huruvida flygplanet skiftas till nästa frekvens beror helt på situation, luftrum, pilotens avsikter m.m. och varierar från fall till fall. Man gör det som passar bäst och försöker tillgodose pilotens avsikter. Det är klart att om piloten ber om att få angöra ett väntläge på en höjd som passar dåligt hänsyn annan trafik och tänker ligga där en längre tid skulle man kunna fråga om den har möjlighet att gå till ett annat. Men generellt sett får piloten sina önskemål beviljade vid ett nödläge. Precis som du skriver så kommer piloten sannolikt få frågor om antal personer ombord, farligt gods och eventuellt bränsle.

Cpt
2023-05-29 16:41

Kaptenen bestämmer vad som ska ropas ut, anser han att läget är kritiskt enligt hans tycke så ropar han mayday för att få högsta prioritet. I luften och på marken.

@Kalle 737
2023-05-29 15:36

Kalle, Om ett flygplan kallar ut ” mayday” kommer man absolut inte sätta detta flygplan på ” väntläge” eller holding som vi inom flyget kallar det för. Ingenting blir viktigare än flygplanet med mayday.
Sen skulle man väl bara ropa ut mayday om det är fåglar i båda motorer.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500