Ethiopian Airlines får codeshare på tre svenska städer

Publicerad den 2016-11-22 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Ethiopian Airlines utkökar medan SAS minskar. Nytt code-share från tre svenska städer till Addis Abeba men samtidigt minskas det nere i Afrika.
Luleå, Umeå och Göteborg. Det är de tre städer i Sverige som i fortsättningen får ET som prefix på SAS flygningar till Arlanda. De två kollegorna i Star Alliance har utökat code-share på Ethiopians flygningar i Sverige för den vidare trafiken från Arlanda till Bole International Airport i Addis Abeba.
Däremot försvinner code-share på flygningarna ut från den etiopiska huvudstaden. Det svenska passagerarunderlaget på sträckor som bland annat Johannesburg och Nairobi har inte utvecklats och läggs därför ner. Däremot behålls SK-prefixet på flygningarna mellan Stockholm och Addis Abeba.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten