Finnair och TAP snuvar SAS på passagerare
Finnair arbetar intensivt på att hitta någon som vill ta över den olönsamma kortdistanstrafiken i Europa. I väntan på den perfekta partnern inleder det finska flygbolaget nu en codeshare med TAP, det portugisiska flygbolaget.
Det innebär ett AY-prefix på flygningar till och från Lissabon och därmed raka spåret vidare ut på långlinjenätet från Helsingfors.
Codeshare-samarbeten är inte ovanliga men den här gången är det två bolag hemmahörande i olika flygbolagsallianser som närmar sig varandra. Än mer intressant blir det faktum att TAP, som tillhör Star Alliance, genom att feeda in till Helsingfors, snuvar SAS på portugisiska passagerare på väg till Asien.
Kommentarer
När SAS fortsätter sina långlinjer till Asien , bara från CPH! Tycker jag det är alldeles utmärkt, att man satsar på Helsinki!
CPH är den sämsta flygplats som jag har flugit från! Otrevligt bemötande mm! Jag bor närmare CPH, än Arlanda, men för mig”Newer CPH More!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


