Finnair utökar sin långdistansflotta
Publicerad den 2 augusti 2010Flygplanen kommer att förvärvas på leasingavtal på cirka fyra år från leasingbolaget ILFC. Flygplanen ska sättas i trafik i slutet av 2010 och början av 2011.
"Vi har nyligen tillkännagivit en ökning av Asientrafiken och vi behöver ytterligare kapacitet. Detta beslut ger oss möjlighet att tillfredsställa tillväxtens behov tills vi tar emot den nya generationen Airbus A350", säger Finnairs VD Mika Vehviläinen.
Finnair har för närvarande 12 Airbus-flygplan på långa distanser som flyger till nio destinationer i Asien samt till New York i Nordamerika. I slutet av detta år tillsätts ytterligare en Airbus 330 till flottan. Med denna tillökning kommer Finnairs långdistansflotta växa till totalt 15 Airbus-flygplan i början av nästa år.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten