Flybe avskedar och rekonstruerar
Publicerad den 24 januari 2013

Flybe har sedan starten 1979 vuxit till Europas största regionalflygbolag. Flottan på cirka 70 flygplan, till största delen Bombardier Q400 och ett växande antal Embraer 170 och 195 som flyger till ett 50-tal destinationer i Storbritannien och Europa. Flybe äger också det mindre nordiska regionala flygbolaget Flybe Nordic tillsammans med Finnair.
Flybe har nu inlett en hårdhänt besparingskampanj för att komma till rätta med det växande underskottet, närmare 100 miljoner förra året. Det innebär bland annat att tre bolag ska bli ett och att 300 medarbetare tvongas gå. Ett beslut som ”inte varit lätt att fatta” enligt ordföranden Jim French som hoppas kunna spara cirka 30 miljoner pund.
Flybe har inte meddelat något om att den nu inledda rekonstruktionen kommer att påverka Flybe Nordic.
Kommentarer
Ännu ett tecken på flygtorget oseriösa journalistik där man skriver att bolaget ska avskeda personal när det i själva verket handlar om uppsägningar pga arbetsbrist.
Avsked är en omedelbar åtgärd där den anställde skiljs från anställningen med omgående verkan, ofta i relation till brottslighet eller grov misskötsel och uppsägningslön är isf inte aktuell.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten