Framtidens flygplan kan reparera sig själva
Det berättar Live Science 20 maj.
– Lastbilar kör in i parkerade flygplan, verktyg faller i hangaren och planen flyger genom hagelstormar. Mycket små skador som inte upptäcks kan växa till allvarliga problem. I hangarerna ägnas mycket tid åt att upptäcka sådana defekter, säger forskaren Ian Brunt, Universitetet i Bristol, till Live Science.
Människokroppen blöder när det blir ett hål i den. Ian Brunt menar att om ett system för flygplan blöder kåda (resins) och härdare kommer hålen att täppas till, som en sårskorpa på människokroppen.
Reparationen kan ha upp till 80 eller 90 procent av originalets styrka, tillräckligt för att planet ska fungera.
Andra metoder som härmar biologiska funktioner inkluderar ämnen som inte är bundna i fibrer utan flyttar runt i ett rörsystem och stannar där det behövs.
Ian Brunt säger att utvecklingsarbetet tar minst fem år men är fullt möjligt och metoderna kunde ha skapats tidigare om någon hade efterfrågat det.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


