Håller svenskt inrikesflyg på att ta fart
Inrikes gör comeback – och mer än så
Swedavias novemberstatistik visar på ett läge som är både bekant och helt nytt. Totalt reste drygt 2,5 miljoner passagerare via Swedavias flygplatser, en ökning med sju procent. Utrikesresandet fortsätter stabilt uppåt (+6%), men det är inrikestrafiken som imponerar mest, med en tydlig uppgång på tolv procent jämfört med i fjol.
Siffrorna påminner om de vi såg i oktober, men nu med en avgörande skillnad i fokus. Då var det framför allt Arlandas tillväxt som skapade rubriker, inte minst tack vare bedriften att flygplatsen för första gången sedan pandemin hade fler utrikesresenärer än före krisen. Nu ligger blickarna i stället på den breda och starka inrikestillväxten: nästan alla regionala flygplatser växer tvåsiffrigt – Ronneby +51%, Kiruna +28%, Luleå +19%, Åre Östersund +19%.
Det är en sällsynt tydlig återhämtning av hela den nationella infrastrukturen – samtidigt som Bromma fortsätter att falla fritt efter BRAs nedläggning av reguljärtrafiken.
Arlanda: fortsatt motor – och inrikes lyfter på allvar
Stockholm Arlanda ökar mest av alla med totalt +13%, varav +6% utrikes och ett anmärkningsvärt +51% inrikes som givetvis har att göra med Brommaflytten.
Det är en siffra som knappast går att bortse från. När Brommas trafik flyttar över och efterfrågan stabiliseras framstår Arlanda alltmer som ett nationellt nav, inte bara internationellt.
Landvetter och regionflygen stabiliserar marknaden
Göteborg Landvetter fortsätter sin lugna men stabila återhämtning: +6 procent totalt, där både utrikes och inrikes ökar. Landvetter har hittat en jämn rytm igen – och det syns i siffrorna.
Regionalflygplatserna sticker ut som månadens tydliga vinnare. Deras tillväxt är inte bara hög, den är bred – ett tecken på att flygbolagen just nu vågar öka kapacitet även utanför storstäderna.
Nya linjer pekar på tre viktiga trender
Månadens nya linjer visar också vart marknaden är på väg:
Arlanda – Phuket (Norse Atlantic)
Long-haul-fritidsresandet fortsätter växa, trots SAS närvaro i Köpenhamn.
Malmö – Tuzla (Wizz Air)
Utlandsrutter från mindre flygplatser fortsätter vara viktiga för lågkostnadsbolagen.
Luleå – Zürich (Edelweiss)
Vintersäsongen stärks – och internationella direktlinjer norrut blir allt vanligare.
Det är intressant att kontrastera mot oktober, där nya Thailand- och Mellanösternlinjer var månadens dragplåster. Nu fortsätter breddningen – både geografiskt och marknadsmässigt.
Inrikes vänder – men den stora frågan kvarstår
Vi ser ett Sverige där efterfrågan på att flyga inom landet återhämtar sig snabbare än väntat. Samtidigt är dynamiken densamma som tidigare där Arlanda drar ifrån, regionalflygplatserna växer snabbt, Bromma tappas ur systemet och SAS långlinjer fortsätter centreras till Köpenhamn.
Frågan vi lyfte i oktober – hur säkras långsiktig nationell tillgänglighet? – är fortfarande obesvarad. Men november ger åtminstone ett delvis lugnande besked: svenskarna flyger mer inrikes igen, och det gör skillnad för hela nätverket.
2025 går mot sitt slut och Brommaflytten kommer 2026 inte längre vara en faktor i den procentuella statistiken för Arlandas inrikestrafik. Siffrorna kommer då bli mer balanserade och trafikstatistiken blir tydligare.
Swedavia november 2025
Totalt antal passagerare:
2,5 miljoner (+7%)
Utrikes:
1,82 miljoner (+6%)
Inrikes:
691 000 (+12%)
Störst tillväxt, regionala flygplatser:
Ronneby +51%
Kiruna +28%
Luleå +19%
Åre Östersund +19%
Arlanda:
1,82 miljoner totalt (+13%)
1,44 miljoner utrikes (+6%)
374 000 inrikes (+51% påverkat av Brommaflytten)
Nya linjer i november:
Arlanda – Phuket (Norse)
Malmö – Tuzla (Wizz)
Luleå – Zürich (Edelweiss)
Kommentarer
Det stora tappet är Sthlm södra Sverige som klr kid agh etc
@Viggo själv så tycker jag att tåg är alldeles utmärkt Transportsätt som jag nyttjade i många År från Östergötland till Skåne. Självklart är de nu dags att lägga ner Bromma och istället se till att det finns bra kommunikationer från och till Arlanda till bra priser
Tåget är inte att tänka på. Fungerar ju knappt.
Ja, håller med till viss del.
Men det är inte BMA som är viktigt, det går att ta sig från ARN till Stockholm på rimlig tid.
Det finns inga rationella argument för att bevara BMA.
Bra att inrikesflyget går bättre, det behövs.
Tåget är inget alternativ om man ska vara framme till viss tid
sv To. Och inte att förglömma – imponerande förluster.
SAS flyger mer inrikes i Sverige än på mycket länge och med en imponerande tidtabell 🙂
All trafik till Arlanda är det bästa – med snabba byten om du vill resa vidare inom Sverige eller ut i världen.
Bromma hade hela 4855 resenärer i november, lägg ner ert trams.
Varför kör ingen BMA OSL kanske VBY
Sälj tax free till dem och de kan gå till Bromma blocks.
Norge har fjordar och fjäll men inget Gotland SAS och Norwegian har många frekvenser och pax mellan länderna.
Att FT tror att ARN har en chans att komma i kapp CPH ,är otroligt verklighetsfrånvänd . ARN är en matar flygplats , inget fel på det. MenCPH är et internationellt nav. Två helt olika saker.
Det kommer flygas mer. Bromma växer. Fler linjer på gång.
Inga “riktiga affärer” skapas över Teams möten. Riktiga affärer kräver att folk träffas och bygger relationer.
Att Sverige ska sluta flyga är bara larvigt.
Flygskam skapat av ett land som har långa avstånd. Gemene man ska ha ångest för att flyga ner till Grekland. Nej Tack!
Flyg mer och ställ om bara!
@Stockholmare Hoppas för din skull att Bromma blir kvar!
Jag provade ta tåget två gånger. Det gick inte alls bra. Nu flyger jag istället
Vi ser ju hur inrikesflyget stärks på Bromma! Nu kommer det ta fart!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

