Featured article image

Lufthansa lamslås av 24-timmarsstrejk

Publicerad den 2026-02-12 10:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2026-02-12 10:17
Kommentarer
Torsdagen den 12 februari är en tung dag för tysk luftfart. När både piloter och kabinpersonal lägger ner arbetet samma dag blir Lufthansa stillastående. Tiotusentals passagerare kan påverkas under dygnet och på Arlanda ekar det tomt på Lufthansas gater med destination München och Frankfurt. Konflikten om pensioner och anställningstrygghet blottlägger sprickor i en koncern som samtidigt försöker effektivisera och växa.

En 24-timmarsstrejk kan låta som en parentes. Men när den träffar Frankfurt, München och hela Lufthansa Cargos nätverk blir effekten större än så. En samordnad strejk från både piloter och kabinpersonal lamslår trafiken i hela Tyskland – mitt i en känslig fas av omstrukturering och kostnadspress. Frågan är inte bara hur många flyg som ställs in, utan vad detta säger om koncernens framtid.

Det är pilotfacket Vereinigung Cockpit (VC) och kabinfacket UFO som har utlyst en samordnad 24-timmarsstrejk som omfattar samtliga Lufthansa-avgångar från tyska flygplatser. Strejken pågår under torsdagen från 00.01 till 23.59 lokal tid och väntas slå hårt mot Frankfurt och München, men även mot regionala baser som Hamburg, Berlin, Düsseldorf och Stuttgart.

Det handlar om pensioner – och förtroende
Kärnan i konflikten rör piloternas tjänstepensioner. Fram till 2017 hade Lufthansa-piloter ett traditionellt system med garanterade utbetalningar som ersattes av en marknadsbaserad modell.

Vereinigung Cockpit menar att det nya systemet ger betydligt lägre trygghet och har efter sju förhandlingsrundor inte fått igenom sina krav.

– ”Vi hade velat undvika en eskalering”, säger VC:s ordförande Andreas Pinheiro och pekar på att facket gav bolaget flera månader efter medlemsomröstningen i höstas att hitta en lösning.

Men enligt facket kom inget konkret bud.

Parallellt strejkar kabinpersonal organiserad i UFO – där konflikten även rör nedläggningen av Lufthansa CityLine och oro för cirka 800 arbetstillfällen.

Lufthansa i ett pressat läge
Det här är mer än en endagsstrejk. Lufthansa har de senaste åren pressats av:

• Fallande lönsamhet jämfört med europeiska konkurrenter
• Höga kostnader
• Försenade flygplansleveranser
• Tidigare strejker som kostat hundratals miljoner euro
• Bolaget har meddelat att man ska spara pengar och minska personalen.

Samtidigt startar man nya dotterbolag som har lägre kostnader. Det är i det ljuset pensionsfrågan blir symbolisk: För piloterna handlar det om långsiktig trygghet. För ledningen handlar det om konkurrenskraft.

Vi ser liknande spänningar runt om i Europa. Efter pandemin har efterfrågan återhämtat sig snabbare än många trodde – men marginalerna är fortsatt pressade.

Vad händer nu?
Formellt är detta en 24-timmarsåtgärd. Lufthansa siktar på att återgå till normal trafik imorgon fredag. Men den verkliga frågan är inte hur torsdagen ser ut utan om detta är ett enskilt utbrott – eller början på en mer utdragen konflikt under 2026.

Hur skiljer sig detta från pilotstrejken 2022?

Den kommande 24-timmarsstrejken på torsdag påminner en hel del om den stora pilotstrejk som skakade Lufthansa 2022 — men det finns viktiga skillnader som avslöjar hur både facket och flygbolaget har utvecklat sin konfliktladdade relation.

Pilotstrejken 2022 handlade i stor utsträckning om reala löneökningar för att kompensera inflation och bättre villkor i kölvattnet av pandemin. Nu är fokus snarare på pensionsmodellen och långsiktig anställningstrygghet — en fråga som enligt VC är “centralt för piloterna, minst lika viktigt som lönen”.

Skriv en kommentar

Kommentarer

DE
2026-02-13 14:16

SAS har inget med Star Alliance eller Lufthansa ser göra längre…Frankfurt var en ren matarlinje till Lufthansa. Intresset är väl antagligen större för Hamburg och Berlin.

Kalle Bakom
2026-02-12 16:57

SAS flyger inte längre från Stockholm till FRA och MUC. SAS direktlinjer ut i Europa från ARN handlar mest om semestertrafik till orter runt Medelhavet.

Johnny
2026-02-12 16:33

ja, det spelar väl ingen roll att båda piloter och kabin personal strejkar samtidigt, de kan ju inte ersättas av varandra. Det räcker ju med att t. ex. Piloterna strejkar

Gullan Purser&MedlingsExpert
2026-02-12 13:10

Detta var inte några roliga nyheter, vi sätter in större maskiner, lastar extra mat och kaffe och försöker stötta upp kunderna så de når sina destinationer.
Så sorgsamt då det drabbar tredje part.
Jag har kontaktat min tyska kollega Renate, också Purser och medlare, detta måste vi lösa.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten