Malmö – Dubai med Solresor
Sedan Solresors vinternyhet Dubai/Förenade Arabemiraten släpptes till försäljning i våras har intresset visat sig stort. Tidigare har Solresors resenärer kunnat boka sin resa från Arlanda eller Köpenhamn med Primera Airs charterflyg.
Nu blir det ännu enklare för skåningarna att ta sig till den arabiska solen. Från och med den 1:a november blir Malmö Airport avreseflygplats för resenärer från södra Sverige. Förändringen är en positiv nyhet för Malmö Airport, som därmed får drygt 2000 nya resenärer.
Det är glädjande att Solresor satsar ytterligare på Malmö Airport. Dubai/Förenade Arabemiraten är en helt ny spännande destination från flygplatsen, säger Peter Weinhandl, flygplatschef på Malmö Airport.
– Med en flygtid på endast sex timmar når nu semesterfirare från södra Sverige ett intressant resmål med garanterad sol, mat från världens alla hörn och ett mycket fint hotellprogram till svårmatchade priser, avslutar Anders Hagert, VD för Solresor.
Flygstart sker den 1:a november. Primera Air avgår varje söndag från Malmö Airport.
Kommentarer
Om man läser om resan på Solresors hemsida så står det att resan går till Ras al Khaima med boende där, då vore det ju konstigt att flyga till en annan flygplats tycker jag. Eller har jag missuppfattat något??
Kan inte du förklara för mig Globetrotter, du som är så berest?
Vilken flygplanstyp har Primera Air att tillgå för denna ca 6 timmarsflygning nonstop? På gränsen för en 737-800 eller …?
Varför denna glädje över en destination som är en diktatur? Är det sådana som vi ska stödja?
Det ärsorgligt tycker jag.
Flyger dit också… Billigare, men från Kastrup.
For barnfamiljer skulle jag rekommendera omradet och vill man se delfiner och njuta av havet sa har man kommit till en bra plats. Landet ar faktiskt mycket mer an bara metropolerna Dubai och Abu Dabi
Läs om,läs rätt. Påstod inte att det är ett liknande bolag heller,bara att sättet ,med en billigare flygplats in middle of nowhere luktar Ryanair metoder.
Att sälja en annan produkt som Solresor/Primera marknadsför det som.
Men fine,så länge paxen fattar vart dom landar så..
Dubai & Abu Dhabi har i alla fall mer att erbjuda än bara ökensand.
Finns det nånting annat i Emiraterna än öken och sand? Priserna är ju lägre därför att bolaget flyger dit istället Dubai International.
Primera och Ryanair är helt annorlunda och kan inte jämföras..
NÄRA Dubai..inte Dubai..det tar ändå minst 2 timmar med bil dit..Ras Al Khaimah är en håla. Finns inte ett skit att göra där. I stort sett bara öken och en flygplats. Lite Ryanair varning,att flyga till småflygplatser o kalla det huvudstan.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

