Featured article image

SAS pressas av krigets rusande bränslepriser

Publicerad den 2026-03-17 19:55av Redaktionen
Kommentarer
Kriget i Mellanöstern börjar nu slå direkt mot flygtrafiken även i Norden. SAS ställer in över 100 flygningar i Norge när flygbolaget försöker hantera den kraftiga uppgången i bränslepriserna. Justerade biljettpriser blir ett sätt för flygbolagen att hantera de ökade bränslekostnaderna och samtidigt upprätthålla trafiken.

Sedan kriget i Iran bröt ut i slutet av februari har priset på flygbränsle stigit kraftigt på den globala marknaden. För flygbolag, där bränslet normalt står för 25–35 procent av kostnaderna, innebär utvecklingen ett snabbt växande ekonomiskt tryck.

– Vi genomför nu åtgärder för att stärka vår motståndskraft, säger SAS kommunikationschef Øystein Schmidt till norska NTB.

Totalt ställs 110 flygningar in från Bergen, Oslo, Trondheim och Stavanger under veckan.

Kraftigt ökat bränslepris

Nu har konflikten runt Iran skapat en ny bränslechock. Priset på flygbränsle har på kort tid skjutit i höjden och närmar sig återigen rekordnivåer, vilket tvingar flygbolagen att se över sina biljettpriser. För resenärerna kan det här innebära dyrare flygresor och längre flygtider mellan Europa och Asien när rutter ritas om för att undvika konfliktzoner.

Den kraftiga uppgången kopplas framför allt till störningar i energiförsörjningen efter att konflikterna i regionen påverkat transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste transportvägar för olja.

För flygbolagen innebär utvecklingen en dubbel utmaning: både högre kostnader och ökade operativa problem när luftrum stängs eller måste undvikas.

Bränsletillägg införs på biljetterna

SAS och Norwegian har redan börjat föra vidare en del av kostnadsökningen till passagerarna genom tillfälliga bränsletillägg på flygbiljetter.

Liknande åtgärder har samtidigt införts av flera internationella flygbolag, bland annat Qantas och Air New Zealand, som också har varnat för stigande biljettpriser.

Tiotusentals flygningar redan inställda

Konflikten har dessutom skapat stora störningar i den globala flygtrafiken. Enligt flyganalysföretaget Cirium har över 50 000 flygningar till och från Mellanöstern ställts in på bara 17 dagar, vilket påverkat omkring sex miljoner passagerare.

Till en början handlade problemen främst om stängda luftrum, men i takt med att energipriserna stigit tvingas nu allt fler flygbolag även minska trafiken av ekonomiska skäl.

Risk för dyrare flygresor i sommar

Analytiker varnar nu för att den nuvarande utvecklingen kan slå brett mot flygindustrin om konflikten drar ut på tiden. Om bränslepriserna ligger kvar på dagens nivåer kan flygbiljetter globalt behöva höjas med 20 procent eller mer, enbart för att kompensera bränslekostnaden.

Samtidigt riskerar högre priser att dämpa efterfrågan på flygresor – något som skulle kunna bromsa den starka återhämtningen i flygtrafiken efter pandemin.

Flygindustrin är extremt känslig för bränslepriser. Historiskt har nästan varje större oljechock – från Gulfkrigen till finanskrisen – snabbt slagit igenom i flygbolagens ekonomi.

Det som gör den nuvarande situationen extra känslig är att Mellanöstern också är världens största transitregion för långdistansflyg. När både energiförsörjning och flygrutter påverkas samtidigt riskerar effekten att sprida sig snabbt genom hela det globala flygsystemet.

Flygtorget har sökt SAS för en kommentar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

T5
2026-03-19 11:56

Ryanair har hedgat ca 75% över en period på 9-18 månader. Well played.
Så där behövs inga höjda biljettpriser.

Gullan Purser&BränsleExpert
2026-03-19 11:20

Vilka härliga nyheter att vi är snabba på att justera våra kostnader då både bränsle och kaffepriset rusar okontrollerat.

Här gasar och bromsar vi samtidigt, smärtsamt just nu, men bra för framtiden.

Förhandlingstaktik
2026-03-18 21:01

Mycket fint för ledningen att denna lämpliga ”ursäkt” dök upp just när man inte har tillräckligt med personal för att bemanna flygen. Ett par hundra avgångar blev inställda i mars pga resursbrist. Nu kallas det bränslepriser.
Helt plötsligt beklagar sig ledningen till personalen att de tyvärr inte kan höja några löner, pga yttre omständigheter. För de hade ju så gärna velat…

Alex
2026-03-18 18:49

Säkert piloternas fel att SAS inte hedgat bensin

DK
2026-03-18 17:55

Norwegian har hedgat bränsle 40%.

ABC
2026-03-18 17:43

Bolag hedgar normalt sitt bränsle, har varken SAS eller Norwegian gjort det?

G
2026-03-18 16:07

SAS flygbolaget med 7 liv 🙂

Andreas
2026-03-18 12:47

thomas, hur vet du vad SAS hade för resultat i februari?

Gunnar
2026-03-18 12:46

SAS har innstilt over 100 avganger i Norge for resten av mars… Mer enn 1000 avganger i april totalt er kansellert… Norwegians svar er umiddelbart å sette inn mer enn 120 avganger bare i mars for hele Scandinavia. Grunnen er økt etterspørsel etter SAS kanselleringer… Norwegian priser økes noe som ventet… SAS i stort behov av penger (igjen og igjen…) Fint ska’ det være! Selv om røven er bar! Nok en gang dette pengesluket SAS! Nå har norske myndigheter avskrevet det tapte milliardlånet de fikk … Tapt i “rekonstruksjonen”… Norwegian har betalt tilbake alt lån + renter! Nå er det heldigvis kun danskene som eier SAS, så selv om Norge er eneste “rentable” marked for SAS, får vel danskene ta regninga?

Gunnar
2026-03-18 11:56

Norwegian setter opp 120 extrafly i Scandinavia som direkte svar på SAS kanselleringer.

@thomas
2026-03-18 11:09

SAS kan ju alltid maxa antalet PR-dagar i April… 😉

thomas
2026-03-18 09:29

SAS behöver stora kapital injektioner nu snabbt.
De gjorde en förlust i februari på 800 miljoner, nu skenande fuel priser, även om de cld hundratals flighter står ju lönekostnader kvar. Kommer ytterligare miljardbelopp tillföras bolaget? Riktigt kritiskt nu.

@SAS
2026-03-18 08:34

Avtalet löper tills en bit in i 2027 så det handlar inte alls om några förhandlingar än. Däremot klagar piloterna i Norge kraftigt på sitt egna avtal med SAS som de själva skrivit på. Kanske det var SPF i Sverige som förhandlade fram avtalet? Många förstår inte att om SAS inte fått sitt 5-åriga avtal hade AF/KLM inte varit intresserade av att köpa in sig. och SAS hade knappast kommit ur Chapter-11. Minnet är kort för vissa personer. Så i detta fall handlar det nog mest om att SAS måste minimera antalet flygningar för att minimera sina kostnader.

😅
2026-03-18 07:49

Det har avhandlats ganska väl i flygtorgets forum, 😅, men det borde absolut bli en nyhet.

SAS
2026-03-18 07:30

Varför rapporterar inte svensk media inkl flygtorget samma som NRK? Enligt både NRK och piloter jag pratat med på SAS har det inte alls med bränsle att göra utan det faktum att förhandlingarna avstannat mellan piloterna och facket?

SAS
2026-03-18 07:16

Senaste uppgifterna är att SAS ställer in över 1000 flighter i april.

Peter
2026-03-17 22:11

Att ställa in flygningar pga ökade bränslekostnader kommer kosta SAS massor med pengar i kompensation. Inte helt genomtänkt.
Utöver 100-talet inställda i Mars är det redan 1000-talet inställda för April.

https://e24.no/naeringsliv/i/0pV7oB/sas-varsler-over-1000-innstilte-avganger-i-april

Ako
2026-03-17 22:05

Here we go again. Snart dags för ny rekonstruktion och chapter 11 förfarande.
Braathens kör väl en rekonstruktion i rekonstruktionen på en gång. Dem har ju klippkort på rekonstruktioner.

1000x
2026-03-17 21:36

Nämnda 100 är bara i Mars.
Lägg till att SAS ställer in över 1000 flygningar i April.

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/sas-minst-1-000-avgangar-stalls-in-i-april

Gullan Purser&BränsleExpert
2026-03-17 20:14

Härliga nyheter att vi gasar & bromsar samtidigt, jämför Äpplen & Päron för att hålla kostnaderna i schack. Skenande bränsle & kaffe priser är kritiska för oss.
Vi kämpar hårt i motvind nu, men detta klarar vi.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten