SAS samlar OP i Stockholm

Publicerad den 2012-05-15 00:00av Redaktionen
Kommentarer
SAS har beslutat att stänga de två operativa kontoren i Oslo och Köpenhamn och flytta hela den operativa verksamheten till Stockholm. Sammanlagt berörs drygt etthundra personer.

Idag har SAS tre operativa avdelningar, i Stockholm, Köpenhamn och Oslo, med ansvar för var sin del av trafiken. De ska nu samlas till ett centralt OP med placering i Stockholm. Flytten sker troligen någon gång under nästa vår.
            Det innebär att cirka etthundra tjänster försvinner i Köpenhamn och Oslo. Ett samlat OP har inte samma behov av personresurser så flytten till Stockholm blir också en del i de pågående besparingarna. Nyligen försvann 300 administrativa tjänster inom SAS.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Svensk
2012-05-17 20:51

Det är vad jag tror att vi snart står inför. Bolaget har skurit ner enormt mycket i administration och personalomkostnader de senaste åren samtidigt som man faktiskt inte skurit ner så mycket på sin trafik. När nu SAS börjar strunta i politiska hänsyn, är snart bolaget en aktör att räkna med.

Kulan
2012-05-17 20:33

Äntligen har man fastslagit att det räcker med ett OP. Det krävdes väl ingen större hjärna för att förstå det. Likväl har det tagit för lång tid.

mrbo
2012-05-16 12:04

Instämmer helt med föregående insändare! Hoppas det är det första steget till ett utköp av DDL och DNL, dvs enda vägen till att få ett fungerande och lönsamt SAS. Keep going!

Fritz Klyka
2012-05-15 15:29

Låt oss hoppas det. Det vore på tiden!

Karl-Oskar
2012-05-15 09:41

Det var den bästa nyheten SAS har släppt på 15 år. Det här tänket kan bli vändningen.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten