Featured article image

Snart lyfter Brommaflyg från Visby

Publicerad den 2025-09-25 10:51av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-09-26 07:21
Kommentarer
När BRA lämnade linjen Visby–Bromma vid årsskiftet försvann öns viktigaste flygförbindelse. Gotland stod plötsligt utan snabb väg till Stockholms närmaste flygplats – något som oroade både näringsliv och invånare. Nu görs ett nytt försök. Bakom satsningen står gotländska investerare som ser flyget som avgörande för öns framtid. Den 26 oktober lyfter Brommaflygs första flygplan – en ny framgångssaga, eller ett riskfyllt experiment?

Flygtorget pratar med Henrik Svensson, vd och projektledare för Brommaflyg, för att förstå varför han vågar satsa just nu. Svaret är rakt på sak:
– Vi är beroende av bra kommunikationer. När BRA slutade flyga från Bromma försvann framåtandan på Gotland. Biljettpriserna har skjutit i höjden, det känns som en monopolmarknad och vi har varit oroliga som gotlänningar, säger han.

För Henrik Svensson handlar det om mer än flygbiljetter. Han pekar på affärsresor, kompetensförsörjning – och något så konkret som sjuktransporter:
– Många patienter ska till Huddinge eller Karolinska. Att behöva gå de långa avstånden på Arlanda är tufft för sjuka personer. Bromma ligger närmare, säger han.

Här handlar det alltså om liv och hälsa – och om Gotlands framtid som arbets- och utbildningsplats.

Fyra dagliga turer – hyrd ATR från NyxAir
Planen är ambitiös: fyra tur- och returflygningar per vardag, en på lördagar och två på söndagar. Flygplanet är en hyrd ATR 42 med 48 säten från estniska NyxAir.

– Drömmen hade förstås varit en ATR 72. Men vi börjar här, med ett upplägg som håller ekonomin lite bättre. Nu gäller det bara att fylla planen – annars är vi körda, säger Svensson.

Det är tydligt att Brommaflygs satsning är modig, men det är också tydligt att det här är på riktigt.

Lågsäsongsstart – chansning eller smart strategi?
Att premiären sker just den 26 oktober kan vid första anblick kännas riskabelt. Flygets lågsäsong är inte känd för att fylla kabinerna. Men Svensson ser det annorlunda:
– Väntar vi till våren har vi inget varumärke till sommaren. Ska vi vara lönsamma sommaren 2026 måste vi börja nu, säger han.

Gotland jublar – men biljetterna avgör
På Gotland har satsningen mötts med öppna armar från både kommun och näringsliv. Men Henrik Svensson är realistisk: kommer biljetterna att sälja i tillräcklig mängd?

Brommaflyg är i grunden en modig satsning. Att starta ett nytt flygbolag i dagens klimat kräver både kapital, envishet och risktålighet. Lyckas man fylla planen kan linjen bli Gotlands nya livlina. Misslyckas man riskerar den att bli ännu ett kort kapitel i den svenska flyghistorien.

Vi sitter kvar med en känsla av både spänning och hopp – och kan nästan höra motorerna starta redan nu.

Snabbfakta Brommaflyg
Premiär: 26 oktober 2025
Linje: Visby – Bromma
Tidtabell:
Fyra tur- och returavgångar på vardagar
En tur på lördagar
Två turer på söndagar

Flygplan: ATR 42, 48 säten (hyrt av estniska NyxAir)
Bokning: Planerad öppning 27–28 september
Målgrupp: Gotlänningar, näringsliv, sjukresor samt turister
Bakgrund: Första reguljära trafiken Visby–Bromma sedan BRA slutade vid årsskiftet 2024/25

Skriv en kommentar

Kommentarer

Andreas
2025-09-29 22:24

Varför går SAS inte att lita på när det gäller Visby, Marcus? P.g.a. något faktiskt agerande från SAS sida, eller för att du generellt misstor bolag med delvis danskt och franskt ägande till skillnad från norskägda BRA?

Marcus Bson
2025-09-29 16:50

Intressant med så många flygkritiska klimatpartister på detta forum. Jag välkomnar den nya flygsatsningen. Bromma slår Arlanda på alla punkter – så potentialen är faktiskt större än många “expterter” tror. Dansk-franska SAS går inte längre att lita på när det gäller Visby. Och forhoppningsvis slipper man simma till fastlandet!

Flygis
2025-09-28 07:58

Handlar inte vinster i flygbranschen om att äga flygplan?

Crew
2025-09-28 01:19

Intressant se lönsamheten.

Andreas
2025-09-27 12:31

Va? Nej, det är ju fortfarande bara en sida där man kan anmäla sig för mer info.

Brommaflyg
2025-09-27 09:40

Det går att logga in och boka flyg nu på deras hemsida som för övrigt ser väldigt trevlig ut:

https://brommaflyg.se/

Andreas
2025-09-27 06:59

Ett vågat projekt. En anledning till BRA:s nedläggning av sina egna flygningar just 31 december förra året måste väl ha varit att det redan olönsamma flygbolaget skulle bli ännu dyrare att driva från och med i år p.g.a. de nya EU-reglerna ReFuelEU? Även om BRA jobbade hårt på sin gröna profil utåt så kan de väl inte ha tankat dyrt på alla utestationer utan borde ha returtankat billigare på Bromma? Nu när man inte får göra det längre utan måste tanka före varje flygning, vilket jag antar är speciellt dyrt i VBY med tanke på den krångliga resan som bränslet måste göra ut till ön, borde det bli en kännbar kostnadssmäll för både nya Brommaflyg och BRA-opererade SAS.

767
2025-09-26 22:14

Hoppas på biljettpriser som passar alla – pensionärer, barnfamiljer, studenter, ensamstående osv. Om priserna istället sätts enbart för att passa affärsresenärer, är konkursen inte långt borta.
Fint beslut att välja Bromma!

Passagerare
2025-09-26 14:53

Det bor ca 60000 personer på Gotland i ca 30000 hushåll.
Det är inte svårare att skicka ett brev till alla på Gotland med en liten rabattkod för bokning. Många på Gotland ser fram emot denna direktlinje till Bromma och det sprids fint i Gotlands medier.
Får man utöver det med sig lite lokala företag så blir det kanon.
Men absolut behöver det finnas billiga biljetter.
Hoppas de kör någon stand-by lösning för de som kan tänka sig att vara flexibla med sina resor.

thomas
2025-09-26 09:39

Pigges satsning fungerade bara när de körde billigt introduktions flyg.
Självklart kommer sas lägga sig på samma priser, har alltid gjort, det tar dessutom tid att bygga en kundbas, då flödar miljonerna iväg.

Arild
2025-09-26 09:06

Kul men säkerligen kort äventyr. VBY-BMA utan vidare anslutningar och dålig årstid talar för olönsamhet. Brommaflygs upplägg fungerar över sommaren och högtider.
Allr detta vet vi som kan branschenmen sålänge det finns männsikor med pengar de kan avara sp varför inte.

Hans
2025-09-26 09:05

Gjorde en ögonblicksbild på flyg nu på måndag Visby till Arlanda, då får jag bara fram resor för mellan 1800 – 3000 kr med BRA/SAS. Hittar ingen morgontur?

Konk
2025-09-26 08:56

Blir intressant vad SAS kontrar med. Troligtvis en prissänkning och sen är Brommaflyg rökta.

men hallå?
2025-09-26 08:47

Varför inte göra en kundundersökning på Visby flygplats. Det verkar helt otroligt att man inte kan få fram vad kunden egentligen vill ha för produkt?

Andreas
2025-09-26 07:03

Hepp: Göteborg-Bromma finns redan. Västflyg flyger från Göteborg Stallbacka Airport.

Fakta
2025-09-25 19:37

Den ATR42 som Nyxair använder idag flyger mellan Tallin och Dagö vilket ligger halvvägs till Visby.

Ekonomen
2025-09-25 18:55

48×4=192 potentials passagerare som max. Motiverar inte kostnaden som Swedavia har för Bromma. Kommer inte överleva

Kurt Wallin
2025-09-25 18:03

Oerhört intressant, synd med ATR bara!, Sämre maskin får man leta efter.
Optimalt på sträckan hade varit F50 eller SAAB 340.

JoLo
2025-09-25 16:30

Nyxair har nog flera plan om det skulle krisa. Man kör ju redan på Växjö och Trollhättan. Den svaga punkten är det gotlänska näringslivet. Men det skall nog funka om kommun och region visar intresse.

Andreas
2025-09-25 15:09

Vet någon var de ska göra tekniskt underhåll? I Visby eller på Bromma? Det måste väl vara sårbart att bara ha ett flygplan, så jag antar att det kommer att vara mycket fokus på att hålla maskinen i toppskick.

Hepp
2025-09-25 14:01

Om det slår väl ut kan vi få tbx Göteborg-Bromma? Göteborg-Visby?

pilot
2025-09-25 12:31

Spännande med en nysatsning.
Hoppas Brommaflyg tar in egen lokal personal likt Västflyg och bara hyr flygplan av Nyxair.
NyxAirs löner och villkor för anställda är under all kritik med egenanställningar och arvoden enligt Estnisk standard.
Lokal personal bygger ett intresse och nyfikenhet för att skapa ett starkt varumärke.
Personal och Kaptener har låga arvoden hos Nyxair och kabinpersonal / styrmän näst intill obefintliga löner/arvoden.
De går inte att leva på i Sverige.

Hoppas det finns utrymme för vettiga villkor för personalen.
Lycka till!

Bjorn Sandberg
2025-09-25 12:07

Är Pigge Werkelin med i satsningen?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten