Socialdemokrater vill införa koldioxidskatt
Av Mats Palmgren
Ameer Sachet skriver tillsammans med två ledande socialdemokratiska politiker i Örebro att EU:s mål för utsläppsminskningar till 2020 borde vara 40 procent och att de europeiska miljöministrarnas förslag om utsläppshandel för flyget är "riktigt dåligt."
– Förslaget innebär att 90 procent av utsläppsrätterna ska ges till flygbolagen gratis och tio procent ska auktioneras ut. Flygresorna kommer att bli dyrare när flygbolagen ta betalt för utsläppsrätterna. Det är ju själva idén. Eftersom de har fått 90 procent av utsläppsrätterna gratis, så hamnar pengarna rakt ner i fickan på flygbolagen. Förslaget är dessutom så komplicerat att det inte kan genomföras förrän 2012.
Debattartikeln publicerades i dag på hemsidan för Socialdemokraterna i Örebro län. Författare är Ameer Sachet (s) riksdagsledamot Örebro län, Lars Bjurström och Mona Rixon, (s) Örebro.
De menar att en koldioxidskatt är bättre för att den kan införas snabbare än utsläppsrätter och för att pengarna kan användas till åtgärder för miljön som ger direkt miljönytta men också minskad efterfrågan på flygresor.
Artikelförfattarna skriver att Svenskt Flygs förslag till klimatåtaganden, som presenterades i november förra året, innebär oförändrade utsläpp till 2020.
– Detta samtidigt som vi måste minska de totala utsläppen med ungefär 40 procent. Då är det inte rimligt att flyget ligger kvar på samma nivå!
Sveriges utsläpp, skriver de, ligger över världens genomsnitt men långt under utsläppen i USA och lägre än i de flesta EU-länder.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


