Featured article image

Sverige tar emot Gripen E – och blickar redan mot nästa generation stridsflyg

Publicerad den 2025-10-20 07:34av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-10-20 08:41
Kommentarer
Idag markerar en historisk milstolpe för svensk försvarsförmåga: Försvarsmakten tar emot de första JAS 39 Gripen E på F 7 i Såtenäs. Men samtidigt som flygvapnet välkomnar sitt mest avancerade stridsflyg hittills, tar Sverige också ett kliv in i framtiden. FMV har nämligen beställt utvecklingen av ett nytt stridsflygsystem – ett projekt som kan lägga grunden för Gripens efterträdare.

En ny era för svensk luftförsvarsförmåga
När piloten från FMV landar den första Gripen E på Skaraborgs flygflottilj, F 7, symboliserar det slutet på en era – och början på nästa. Gripen E är inte bara en uppgradering, utan en ny plattform byggd för en helt annan hotbild än när C/D-versionerna togs fram.

Den nya modellen har en kraftfullare motor (GE F414G), större bränslekapacitet och ett avancerat sensorsystem med AESA-radar, Skyward-G IRST och Arexis EW-svit. Kort sagt: Gripen E är byggd för att överleva – och vinna – i en tid då luftstrid handlar lika mycket om data som manöverförmåga.

Överbefälhavare Michael Claesson kallar dagens mottagande för “en viktig milstolpe i det svenska försvarets utveckling” och framhöll samarbetet mellan FMV, Försvarsmakten och svensk industri.

Gripen E – länken mellan det gamla och det nya
Sverige har beställt 60 Gripen E, och Skaraborgs flygflottilj blir först ut att införa typen i reguljär tjänst. Under de kommande åren kommer flygvapnet stegvis att bygga upp utbildning, taktik och interoperabilitet inom Nato-ramen.

För Saab markerar det kulmen på mer än tio års utveckling – och starten på nästa fas. Samtidigt som Gripen E tas i bruk, pågår redan arbetet med att definiera vad som ska komma efter Gripen.

FMV beställer framtidens stridsflyg – för 2,6 miljarder kronor
För bara några dagar sedan tillkännagav FMV ett nytt kontrakt med Saab värt 2,676 miljarder kronor. Syftet: att utveckla och testa teknik för ett framtida stridsflygsystem, inom ramen för det nationella programmet Vägval stridsflyg och KFS – Koncept för framtida stridsflyg.

Det handlar om allt från smygteknik och autonoma system till digitala arkitekturer och AI-styrning – med en första flygande demonstrator planerad till 2027.

– Med tanke på de långa utvecklingscyklerna inom stridsflygområdet är det viktigt att vi redan nu bygger kunskap, prövar teknik och förbereder framtida vägval, säger Carl-Fredrik Edström på FMV.

Saab samarbetar i projektet med Försvarsmakten, FOI och GKN Aerospace – ett partnerskap som påminner om hur Gripen-programmet en gång byggdes upp.

Från Gripen till nästa generations stridsflyg
Om planerna fullföljs kommer Sverige att stå inför ett avgörande beslut kring 2030: ska landet utveckla ett helt nytt flygplan, samarbeta internationellt eller köpa färdiga system utifrån?

Det svenska valet att stå utanför det brittisk-japanska GCAP-projektet (tidigare Tempest) gör frågan extra laddad. Men med Gripen E som teknologisk plattform och testbädd för AI och digitala system har Sverige fortfarande ett starkt kort på hand.

Flygtorget skrev om Saabs testflygningar med en AI-styrd Gripen E tidigare i år. Det visar att vägen mot framtidens stridsflyg inte längre handlar om ett enskilt flygplan – utan om hela ekosystemet runt det.

Att Sverige tar emot Gripen E och samtidigt investerar i nästa generations stridsflyg visar på ett land som fortsätter tänka långsiktigt och vågar tro på sin egen tekniska förmåga.

Fakta: Gripen E i korthet
Tillverkare: Saab
Motor: GE F414G
Maxhastighet: Mach 2
Räckvidd: ca 1500 km
Beväpning: Meteor, IRIS-T, Taurus
Antal beställda av Sverige: 60 flygplan
Första flottilj: F 7 Såtenäs

Fakta: KFS – Koncept för framtida stridsflyg
Programperiod: 2024–2027
Ansvariga: FMV, Saab, Försvarsmakten, FOI, GKN Aerospace
Syfte: Utveckla teknik och koncept för nästa generations stridsflyg
Budget: 2,676 miljarder SEK
Mål: Första flygande demonstrator 2027
Beslut om framtida flygplan: Runt 2030

Skriv en kommentar

Kommentarer

Roland Strömbom
2025-10-22 01:34

Vapenmek J 29 J35 vid F16 1967-68 Ryssarna gjorde kränkningar av svenskt luftrum mitt i natten ofta kl 1,00-2,00 för att kolla våran beredskaps snabbhet att skicka upp våran rote 2 j35 or trots fotografering o bäring o plan typ dom jävlarna erkände aldrig, Ryska folket är nog inte riktigt klar med Putin, tror en gammal flygsoldat från F16 .

Hagge
2025-10-21 14:16

Jättebra men när ska vår givmildhet finna gränser, solidaritet är viktigt med länder i krig, men måste ändå vara rimliga nivåer. Tänk på vår egen befolkning, nu är vi med i nato så det direkta raka hotet är mindre. Bra teknik skall inte bara ges bort hur som helst, vi behöver inte vara bäst i allt, vi har massa behov här hemma, det finnns fler länder som också kan drabbas av ryssen. Hela europa.

Jens
2025-10-21 11:54

För ett par år sedan sa statsministern Ulf Kristersson att totalen 60 fpl räckte. Då antog jag att E skulle ersätta alla befintliga C/D.
Blir det då nuvarande 60 plus 60 E, börjar det i alla fall likna ett litet Flygvapen, fast undrar om detta stämmer.

Flygintresserad
2025-10-21 08:38

Nyfiken undrar hur många som levereras är drygt 8 år sedan man flög Gripen E första gången så det borde vara ganska många byggda

@jens
2025-10-20 22:30

Det är för att Gripen E kommer att flyga tillsammans med Gripen C/D

Martin
2025-10-20 22:07

Magnus, din iakttagelse är riktigt.
Pilotyrket har blivit mindre intressant, eftersom man knappt har några geografiska valmöjligheter längre. Förmodligen samma i övriga försvarsgrenar. Fler soldater, var ska dessa husera?
60 JAS kräver mer än 60 piloter. Våra regeringar har medvetet blundat, då försvaret inte lockar röster i samma omfattning som bidrag och skatter.
Fd FV-pilot

Krister
2025-10-20 21:25

Grymt. Det är ett fantastiskt plan som har sjukt många möjligheter. Vi måste utveckla och bygga våra egna plan. Detta är ett sånt plan man aldrig skulle sålt då tekniken blir kopierad och kommer användas av främmande makt.

Bosse Nyström
2025-10-20 19:31

Vad händer med dom gamla viggarna?

Torbjörn Westman
2025-10-20 19:18

Det är fantastiskt vad Sverige kan komma fram till hos flottan , armén men framför allt hos flygvapnet. Men jag håller med tidigare röster här, vi måste ha fler piloter. Hur ska det gå till? Hade jag varit 50 år yngre skulle jag ansökt till flygvapnet, nu går det ju inte, fyller 72 nästa gång. Men jag är en stolt fd flygmekaniker på J35:an. Framåt Sverige.

Magnus
2025-10-20 17:41

Finns det piloter till dessa plan, verkar dåligt med piloter och soldater överhuvud taget. Jag skulle göra allt för Sverige om vi hamnar i ett krig.

Christian sömsk
2025-10-20 17:00

Bra där spöa ju f35 vid test så kanon ✌️

Jim
2025-10-20 16:37

Varför skänka det till Ukraina när dom har många mer flygplan än Sverige?

Anders söderström
2025-10-20 16:31

Sverige är fantastisk, stolt är man.

Krister Persson
2025-10-20 16:01

Hör dom varje dag från vårt hus mycket kraftfulla sett dom flesta testflygningar imponerande.

Mikael Alfredsson
2025-10-20 15:14

Nya komplexa industriprojekt som ex flygplan, civila som militärt, genererar 5-10ggr investerat kapital över tid när utveckling av ny teknologi börjar användas civilt/kommersiellt.
Projekt som detta eller ex u-båtar etc för även ingenjörer och experter på många områden att stanna/komma till Sverige och detta spiller också över på civila sidan.
På lång sikt är dylika projekt enbart positiva för ett land.
Undantaget är när skojare dyker upp, ex entreprenörerna (ingen nämnd men ingen glömd) i Northvolt, men då är syftet något annat, där berikade man sig själv.

Rolf
2025-10-20 15:05

Neuronprojektet avslutades 2014. Syftet var nog inte ett nytt stridsflygplan, utan en utvecklingsstudie för framtida stridsflygplan med viss tonvikt på stealh-egenskaper. Åtminstone har jag uppfattat det så!

Mats Jönsson
2025-10-20 14:05

Sverige är bäst!!!
Viktigt att fortsätta med våra egna flygplan och dess utveckling!!!!

A
2025-10-20 14:05

Äntligen!🇸🇪👊

Jens
2025-10-20 12:47

Jag är imponerad och stolt över vårt lands förmåga. Men numerären (60 fpl) är är skamligt och skämtsamt låg.

Mikael Björnholm Z
2025-10-20 12:24

Vad hände med Neuronprojektet?
Planet som finns borde iordningställas och skänkas till Ukraina.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten