Coronaeffekt: Rekordförsäljning av businessjet
Publicerad den 31 augusti 2020Försäljningen av businessmaskiner har ökat dramatiskt under coronapandemin. Det är viljan att slippa trängas med andra som ligger bakom ökningen.
Trängas tillsammans med andra ombord på ett trafikflygplan eller sitta ensam i en businessjet? De med pengar har redan gjort valet. Det visar statistik från IADA, en internationell sammanslutning för flygplansförsäljare. I juni och juli ökade antalet affärer kring businessjetmaskiner med 77 procent jämfört med de första två månaderna under pandemin. Under juli månad slog försäljningen i taket och nådde 103 flygplansförsäljningar, alltså fler än tre per dag.
– Våra säljare rapporterar att det varit ovanligt mycket aktivitet på marknadenunder juni och juli. Dessutom var det i princip inga prisdiskussioner eller något prutande, vilket annars är det vanliga, säger Wayne Starlig vd på IADA.