Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Jettime köper Cityjet

Tråden startades av Fredrik

Jettime backade ur att köpa estniska Xfly. Köpet nu istället irländska Cityjet.

Publicerad den 2025-08-12 08:12
Skriv ett svar
Antal svar: 60

svar

Olle
2025-11-14 21:54

@Felicia

Cityjet har inga pengar att köpa Link för.

Link vill inte köpa Cityjet, finns inget av värde i det bolaget, hade man velat ha det hade man tagit över när dom låg i rekonstruktion och letade investerare.

En stor del av CityJets piloter har redan eller går snart över till Link, dom som stannar har antingen misslyckats på testerna eller vill inte gå till Link.

Kalle
2025-11-14 21:42

@Andreas

Deltid 80% ger 4/5, passar mig perfekt.

Frans
2025-11-14 21:40

@katja

Jodå, jag har varit på Cityjet i många år men slutar snart.

Vad jag kallar mig på Flygtorget spelar nog ingen större roll.

Sk
2025-11-14 14:52

Om du nog är en ”mainare” vilket jag tvivlar på så lever du i en bubbla. Finns inga jäkla ”lag” vem bryr sig det är ett jobb

@sk mainare
2025-11-14 14:43

Du förstår väl att du står vid en lite större och modernare svarvmaskin och kallar någon annan för C-klassare. Vilken pajas du är.

”Sk mainare”
2025-11-14 14:38

Ah de har säkert beställt 45 kärror för att Cityjet ska integreras… låter logiskt

Katja
2025-11-14 09:51

@katja
Jag har dålig koll på sånt, jobbar inte i cockpit så varför skulle jag ha koll på massa olika flygplanstyper? Räcker för mig att veta hur många stolar flygplanet jag flyger har.

SK Mainare
2025-11-14 09:49

Det hade varit lite kul om det stämmer det du säger, att Link kommer integreras med Cityjet.
Alla som börjat på Link för att känna sig som en i SAS familjen och sen kommer Cityjet och tar över operationen. Oavsett så är Link C laget och kommer tyvärr alltid förbli det.

Felicia
2025-11-13 15:13

Ni som tror eller se att SAS Link kommer att ta över Cityjet. Vad säger ni om, under nästa år eller senast December 2026, SAS går ut med att Cityjet tar över och integrera hela SAS Link ?
PS: Interna info från SAS-board

Andreas
2025-11-13 13:17

@Kalle,
En ärlig fråga, vad finns det för fördelar med SAS Link?
Jag kan faktiskt inte komma på en enda… Är uppriktigt nyfiken på vad som är bra?

Katja
2025-11-13 13:16

@Frans

Jobbar du ens på Cityjet? Finns nämligen ingen här som heter Frans.

@katja
2025-11-13 13:05

Räkna upp mer än 5 flygplan som har mer än 90 stolar och som har långa kontrakt med SAS tack!

Det står i piloternas kollektivavtal punkt. Sen om du vill tro på någon annan verklighet så är det fine men så är det. Som det ser ut IDAG så kan inte exempelvis Cityjet / jettime / BRA eller någon annan operatör flyga en A220 för SAS på de kontrakt som existerar just nu. Det är nog mer troligt att BRA går omkull och Cityjet flyger ATR i framtiden än att de flyger A220s. Hoppas du försår nu 🙂

Frans
2025-11-13 12:35

@Katja

Du kan välja att tro på det eller fortsätta slå huvudet i väggen. Du måste väl känna någon som jobbar på SAS, bara fråga dom vad det står i avtalet, då kommer du att se att det stämmer.

Men det spelar ju inte så stor roll, vi ska ju ändå göra oss av med alla -1000 kärror, det är bara en tillfällig lösning tills vi får in tillräckligt många -900or.

Katja
2025-11-13 08:01

Konstigt att SAS har flera andra bolag som flyger flygplan med fler stolar än oss. För visst fick inte SAS ha fler än “typ 5 plan” med över 100 stolar @SAS?
Sluta med att komma med sånt som inte är sant.

Kalle
2025-11-13 07:50

@Robin

Absolut inte, full respekt för att Link inte passar alla. Är man inte nöjd med det dom erbjuder ska man inte söka dit.
Alla värderar olika, en del tittar på lönen, andra på schemat osv.

Välj det som passar bäst för dig.

Att lönerna på SAS är för låga är det ingen tvekan om, men för en del är det värt det ändå pga dom andra fördelarna.

Robin
2025-11-12 12:25

@Kalle, man skulle nästan kunna tro att du är chefspiloten själv som försöker sälja in att Link skulle vara något bra.

@tine
2025-11-12 08:55

Fan va coolt

Kalle
2025-11-12 07:43

@Tine

Nä det är fler än så.

Gott om kaptener som börjar, problemet verkar vara att få tag på f/o med erfarenhet.
Det gör nog att man inte vill ha för stora grupper, man ska hinna planera in Sim och Line training utan att det blir för mycket väntetid.

Om du har hittat jobb på ett annat bolag som du trivs på, så är det bara att gratulera. Snyggt jobbat.
Men då undrar man varför du sitter här och klankar ner på andras val?

Tine
2025-11-12 06:43

@Kalle

Ja, och hur många är det på kurserna som startar? Det är typ 3-4 stycken. De har inte tid att vänta in fler för de är så lite folk som vill dit.

Jag sitter på ett annat bolag där jag som styrman har mer än vad kaptener på Link ens har efter alla deras tillägg, trivs hur bra som helst och ja, det är inom norden.

@@@
2025-11-11 21:11

Det verkar så!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500