ESOW vad händer?
Vad händer på ESOW?! Förbjudet att använda flygplatsen när den är stängd i kombination med starkt reducerat öppethållning. Det blir jäkligt dålig combo! Ref NOTAM
svar
Snart kan man skriva in det rakt in i AIP:n… förjävligt att man inte kan lösa detta!
Och det förstod TS, då ATS-leverantören inte levererade.
Det är flygplatschef (verksamhetsansvarig), som är ytterst ansvarig för all säkerhet på en flygplats. Även om flygtrafikledningen är stängd. Det är ingen allmän rättighet att få nyttja någons anläggning bara för att man flyger VFR!
Och korståget mot RTS fortsätter i ytterligare en tråd, bittert.
Förstår jag detta rätt nu? Ägaren till ESOW stänger alltså sin egna flygplats? De vill helst inte att någon flyger där? Ungefär som att en butiksägare skulle stänga sin butik för att de helst inte vill ha kunder!!
Dessutom perfekt när YouTubes största flyg influenser är på besök på just ESOW. Det hela blir genast pinsamt för hela flygsverige.
Hur ATC är ordnad är ointressant vid jämförelse med vad som händer med alla de som har flygplan eller driver flygskola på ESOW. Därtill finns även de som önskar kunna flyga till ESOW tisdagar och lördagar. Det hela är mycket märkligt. Hur kan ägarna helt låsa in, ut allt flyg, även VFR som kan flyga utan ATC. Att stänga en flygplats på detta vis är mycket märkligt.
En stor skamfläck för ägaren Västerås Stad, Fy.
Airexpress tycker inte i denna frågan för att han vet/kan något utan för att han är avundsjuk/bitter. Då känns det kul att retas lite. Inte konstigare än så.
Vi får börja köra som i USA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yampa_Valley_Airport
Ingen trafikledning på plats trots tung jettrafik.
Eller Tampa Executive, med i snitt 250 rörelser per dag. Även det utan trafikledning på plats.
Och vem tror du leder flygtrafiken i RTS? En dator? Eller gröna kaniner?
Det kan inte tänkas vara de flygledare som tidigare diskuterats men ogärna vill flytta med från respektive torn till RTC-centralen?
På vilket sätt hade RTS kirrat personalproblemet menar du Air Express? Hittills har inte varken centralen i Sundsvall eller Stockholm lockat personal utan tvärtom. 95% av flygledarna har inget förtroende för systemet och personalproblemet är bara ett av alla problem med RTS.
Är inte problemet personalen? Med RTS hade det varit kirrat.
Mvh
AirExpress
@Inse fakta
På vilket sätt hade RTS varit lösningen på trafikproblemen på Västerås?
För mycket och komplicerad trafik för RTS = inte ett alternativ!
Ännu ett bevis på att RTS behövs!
Slutet? Klarar man inte att hålla öppet är det över!
Kanske för att man just är för billig. Har man inte råd att ha tillräckligt med flygledare vill såklart inte folk jobba på ett gravt underbemmanat torn. Att det råder en global flygledarbrist hjälper såklart inte heller.
Man kan kanske konstatera att pris inte är allt, det är oftast någon annan som får betala kalaset
” När ACR tog över Tornet stannade ingen de äldre erfarna flygledarna kvar. ACR fick börja om från början att bygga upp verksamheten. Det har varit svårt att utbilda nya flygledare i den komplicerade miljön med mycket skoltrafik”
Men nu har man ju haft sen 2011 på sig. Känns väl som en ganska lång tid, och har man inte lyckats få ordning verksamheten på 8 år så gör man kanske ngt fel.
Och att utbilda FL i ESOW har funkat i alla tider. Detta till stor del med elever direkt från skolan. Varför funkar det inte nu?
@Rune. Det handlar nog inte om kvartalsrapporter även om alla S, V och MP oftast vill tro så när andra än staten verkar inom tjänstesektorn. Vi bör istället glädja oss åt att det finns de som värnar om flygsäkerhet och miljö. Tack Västerås flygplats att ni och underleverantörer insett riskerna med att det flygs för mycket på flygplatsen. Ordning och reda tack!
Det fantastiska ACR har ju bara haft tio år på sig. Kvartalsrapporten kanske är viktigare? Det är så vi ska hantera vår infrastruktur!
Vad är det för incidenter som skett?