Sterling luras!!!
Som andra drabbade av Fly Mes konkurs gick jag in direkt på länk via Sterlings hemsida för att boka rabatterade biljetter. Familjens Nice-resa kostade facila 13.491 med erbjuden konkurs-rabatt (400 kr/pers).Jag köpte direkt. Döm om min förvåning när exakt samma biljetter på eftermiddagen kostade 10.992 kr med rabatt resp. 12.192 kr UTAN rabatt. Snacka om blåsning. Har talat med Sterling och de hänvisar bara till danska huvudkontoret och skriftlig reklamation. När Expressen skrev om saken igår bekräftade Sterlings kommunikationskonsult att “prissystemet drabbats av några tekniska problem” men att man inte kunde räkna med pengar tillbaka för det. Vi måste protestera!!! Detta är ju badwill för Sterling, man lockar med rabatt och sen blir man dubbelt lurad. Alla som drabbats på samma sätt måste höra av sig till Sterling alternativt kontakta media.
svar
Jag skulle åkt med Alitalia, ARN-CIA, för 1300:- totalt. När jag tre timmar senare kollade upp samma biljett hade priset mer än fördubblats. Sånt som tyvärr händer.. priserna ändras, oavsett flygbolag.
Men varför så upprörda!? Ni gör affärer med lågpris aktörer..Ni vill handla biljetter av flygets “Lidl”..oavsett om de heter Ryanair,FlyMe,Sterling,FlyNordic,Transjet..You name it! Sedan står Ni där med en lång näsa. Som sagt,man får vad man betalar för. Självklart blir man lurad i de flesta fall..och service och trygghet är lika med noll när den verkligen behövs! – Ja,vi har fått nog av lycksökare och skojare..men folket vill ha dom kvar och glömmer så fort..För det är ju så billigt!
Det är väl inte första gången som Sterling luras.
Det var väl dom som tog ut en flygskatt som inte infördes och där resenären var tvungen att kontakta Sterling för att få tillbaka den så kallade skatten!
Ha vi inte fått nog med Islänska skojare i flygbranchen?
Jag förstår hur du tänker, MEN jag anser inte att jag fått rabatt när priset med rabatt är flera tusen över det pris jag får samma dag och även idag. Dessutom har ju Sterling vidgått att de haft ett tekniskt fel i prissättningssystemet och att då annonsera med länk via Fly Mes hemsida och locka med rabatt samtidigt som man länkas till Sterlings sida SAMTIDIGT som man då beställer har ett tekniskt fel i prissättningssystemet gör att man faktiskt är blåst.
Varför är det en blåsning? Du köpte ju för det priset, det är som börsen… Upp och ner, du fick ju din rabatt!