Featured article image

Färre ska få Arlanda att blomstra

Publicerad den 2026-09-25 13:17av Redaktionen
Kommentarer
Ett pressmeddelande har nått flygvärlden, kanske med fler frågor än svar. 125 tjänster ska bort när Swedavia gör om organisationen. Samtidigt säger flygplatsbolaget att förändringen ska skapa bättre förutsättningar för svensk flygtillgänglighet. Det är en ekvation som förtjänar några följdfrågor.

Sverige behöver bättre flygtillgänglighet. Det är svårt att säga emot. Men när Swedavia nu presenterar en organisationsförändring som ska skapa just detta är det inte fler medarbetare som står i centrum. Tvärtom.

Totalt väntas motsvarande omkring 125 tjänster försvinna, inklusive vakanser. 95 tjänster varslas och neddragningen kommer framför allt att märkas på Swedavias huvudkontor i Stockholm. Förändringen ska genomföras före årsskiftet.

Swedavias vd Mats Johannesson beskriver det som en förenkling av organisationen, där fler beslut ska fattas närmare kunderna och stödfunktionerna minska. Samtidigt ska Arlanda utvecklas som internationell hubb och flygplatsnätverket i Sverige fungera bättre.

Det låter bra. Men det väcker också en ganska självklar fråga: Vad är det egentligen som inte fungerar i dag?

”Stark tillgänglighet” – men hur stark är den?

Swedavia skriver att Sverige behöver en stark tillgänglighet både inrikes och internationellt och att flyget är viktigt för svensk tillväxt, konkurrenskraft och sammanhållning. Det är också därför bolaget säger sig behöva bli mer kundnära och kostnadseffektivt.

Den formuleringen är värd att stanna vid. Hur ska massuppsägningar kunna hänvisas till att “skapa bättre förutsättningar för svenskt flyg”? Det väcker frågan om det inte snarare handlar om kostnadseffektiviseringar p.g.a. nya ekonomiska riktlinjer.

Swedavia har tio flygplatser i det nationella basutbudet och beskriver själv uppdraget som att äga, driva och utveckla dessa för att knyta samman Sveriges regioner med varandra och med resten av världen.

Det är alltså ett ganska stort uppdrag. Och då blir den verkliga frågan inte hur många tjänster som ska bort på huvudkontoret. Den är snarare: kommer den nya organisationen faktiskt att göra det enklare för flygbolagen att flyga, för resenärerna att resa och för Sverige att få fler internationella förbindelser?

Swedavia har precis vänt utvecklingen

Neddragningen sker dessutom i ett intressant ekonomiskt läge. Efter flera svaga år lyckades Swedavia under 2025 för första gången sedan pandemin redovisa ett positivt resultat före skatt. Det landade på 20 miljoner kronor. Nettoomsättningen var 6,8 miljarder och rörelseresultatet 324 miljoner kronor. Samtidigt reste drygt 33 miljoner passagerare via bolagets flygplatser.

Och under årets andra kvartal fortsatte förbättringen. Swedavias omsättning ökade till 1,94 miljarder kronor och rörelseresultatet steg till 222 miljoner. Antalet passagerare ökade med knappt tre procent.

Det gör dagens besked lite mer intressant. Swedavia skär alltså inte ned för att flygandet kollapsar. Tvärtom ökar trafiken och ekonomin förbättras. Men ändå säger sig bolaget behöva “anpassa och effektivisera organisationen”.

125 tjänster mindre är en konkret siffra. Men den verkliga mätaren blir betydligt större: får Sverige bättre flygtillgänglighet? För det är trots allt det som Swedavia själv säger att förändringen ska åstadkomma – och där räcker det inte att organisationen blir mindre, möjligen mer effektiv…

Flygtorget har försökt nå Swedavia för en kommentar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Gullans make
2026-09-28 21:58

Banta ner hela ARN till en matar flygplats och charter avreseort likt Axamo.

Vi vill se satsning på andra städers flygplatser

Johan
2026-09-27 22:32

Swedavia är helt seriöst den enda aktören som aktivt arbetar för att göra flygplatser sämre. En ”släppa av” parkering där det reder totalt haveri med parkeringsvakter som har i uppdrag att bötfälla allt och alla, eller vad sägs om att släpa upp sin resväska för en 15 meter lång trappa till flygbussen?

Mycket väl genomtänkt !!

✈️
2026-09-27 09:21

Ja, det är ju lite märkligt att gå ut med ett pressmeddelande och berätta att man ska säga upp x antal personer och i samma andemening berätta att nu ska vi bli bättre.

Mats
2026-09-26 16:10

Det är väl helt rätt att banta organisationen om den är för stor. Är det 125 relativt välbetalda tjänster i Stockholm (säg 65 000 i månadslön plus arbetsgivaravgift m.m.) så blir det en besparing på runt 100 miljoner om året. Helt rätt. De pengarna kan användas till att förbättra kostnadskalkylerna för flygbolag som funderar på att starta något på Arlanda.
–
Swedavia kan inte ha något annat mål än att göra Arlanda till en internationell hub. Annat hade varit lite väl pessimistiskt. Om det sen lyckas återstår att se. Min gissning är att det blir svårt. Svenskar, enligt många ekonomer, kommer se betydande prisökningar i år. El, lån etc kommer bli dyrare. (Samtidigt spås dansk ekonomi gå som tåget.) Om svenskar har mindre pengar över att resa för så är det svårt att attrahera linjer. Blir kronan dessutom svagare mot euron förstärks den trenden. Samtidigt har Arlanda redan ett bra linjenät till europeiska städer och det kan bli svårt för utmanare att hitta vinst. Men helt omöjligt bör det väl inte vara? Att fylla intercont blir väl den största utmaningen? Finns ytterst få bolag som söker efter en ny hub och antagligen nära 0 som skulle vilja satsa på Arlanda som sin europeiska hub. Men fan, det skulle väl kunna hända att ngt kinesiskt bolag kunde tänka sig att ha Arlanda som europeisk hub?

Ilya
2026-09-26 14:18

Om färre kombineras med erforderlig och god kompetens, kan det kanske lyckas. Men denna kompetens kostar och vi har sett hur den högst betalda inte åstadkommit något av betydelse.

Johansson
2026-09-26 14:02

Vi får hoppas att dom inte säger upp dom som reparerar rulltrapporna och rullbanden…

Arn
2026-09-26 13:39

Arlanda måste sluta att jämföra sig med Köpenhamn hela tiden, det är två helt olika typer av flygplatser. Viktigare att Arlanda och Swedavia fokuserar på att utveckla just Arlanda till bästa möjliga och resten av landets flygplatser och linjer. Se på Riga tex, ett litet land med liten befolkning som lyckats bygga upp ett bra linjenät.

Flygare
2026-09-26 13:18

Nu! Nu ska man utveckla ARN…. Hahaha, det är väl bara 20 år för sent.
Men bra om man kan bli av med några överflödiga byråkrater.

Columbia
2026-09-26 13:02

Otroligt tråkigt för berörda anställda, men förmodligen nödvändigt.
Rekryteringen av Aron Bäckström från SAS var klockren, helt rätt kompetens rakt in i organsationen. Vi har redan sett flera nyheter med nya linjer sedan han kom in och mer lär komma.

ARN måste sluta tänka på CPH och börja bygga sin egna verklighet utifrån de förutsättningar man har.

Sv. Svenne
2026-09-26 13:00

Du har helt rätt, Samtliga svenska verk och statliga styrelser behöver en kraftig bantning, på deras olika HQ.
LFV, Transportstyrelsen, sjöfartsverket är bara tre bra exempel på ineffektivitet och inkompetens.

Johnny
2026-09-26 12:55

Jaha, vad roligt..
Sent ska synderna vakna, i det här fallet alldeles för jäkligt sent.
Nu vill man utveckla ARN som internationellt hub… komiskt, ingenting annat.

Svenne
2026-09-26 11:59

Statliga verk generellt behöver drar ner. Vad gäller Swedavia har man insett att ARN har förlorat konkurrensen med CPH och då får man heltv enkelt anpassa sig till det.

Allan Nomab
2026-09-26 10:24

När skall Små parkerings bolagen, få släppa av vid samma ställe som Flygbussarna, det finns ju en plats, vid huset, en lång Asfalterad yta. ?

Gullan Purser&ServiceExpert
2026-09-25 22:27

AjAjAj, vilka sorgliga nyheter, jag hoppas verkligen de ser våra annonser där vi söker nya kollegor till drömjobbet uppe i det blå. Det hade varit fantastiskt att få kollegor med swedavia bakgrund ombord, de lär vara hejare på att koka kaffe på swedavia.

Johan
2026-09-25 21:39

500K i månaden tjänar Swedavias VD…

H
2026-09-25 21:16

En statlig myndighet som Swedavia brukar ha en viss övertalighet. Känslan säger att det kan behövas.

Gullan fd VD på national carrier
2026-09-25 14:53

Man drar ner värmen i värmestugan på Swedavia. Kvar blir bara de som arbetar med att utveckla köpcentret.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten