Obegränsat med pengar hos Ethiad?
Det tycks finnas få gränser för Ethiads investeringar. 24% av Jet Airways, 29% av Air Berlin, 49% av Air Serbia, 3% av Air Lingus, 33% av Darwin Airlines, 40% av Air Seyshelles, 10% av Virgin Australia. Nu ska de rädda Air Berlin med “merparten av 4100 miljoner” (gissar att ägarandelen går upp till 49%).. Det talas dessutom om investeringar i Alitalia men ingen förstår nog hur de ska lyckas vända det bolaget. Dessutom räddade väll Emiratet Abu Dhabi flygbolaget Emirates från konkurs för några år sedan?
Vad är nästa steg? Någon i Kungafamiljen köper medborgarskap på Cypern eller Malta och de köper 100% istället för 49%? Det finns gott om uppköpskandidater men hur ska de lyckas tjäna pengar? I och för sig har de olja och om de framställer JetA1 på hemmaplan är det “bara” transporterna som tillkommer.
svar
@Pär
Det står inte att Etihad räddade Emirates, utan att emiratet Abu Dhabi gjorde detta.
Vågar sätta en peng på att Etihad äger Emirates inom tio år. Dubai har alltid levt på lånade pengar…
Ryktet säger att de visat intresse för Nextjet…
Fast nu får de ju kontanter när de kommer till hotellen, då kan de ju välja själva om de vill äta på hotellet eller någon annanstans..
Etihad har aldrig räddat Emirates. Däremot har Abu Dhabi räddat Dubai från konkurs vilket är en viss skillnad…
Kanske de skulle satsa mer på sin egen personal. På Ethiad så ingår inte ens frukost på hotellet för kabinpersonalen. Bidraget för hotelltvättning, som de ville ta bort, fick de dra tillbaka då folk började lukta illa = dålig representation av företaget. Love this industry.