Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Nokair?

Tråden startades av Anders

Ska flyga Nokairs Dash Q400 snart, hur är det med säkerheten hos det här bolaget? Planen är ju relativt nya men har vad har vi för piloter i cockpit, pålitligheten minskar för såna här bolag efter olyckan i Taiwan, kan dom hantera ett motorbortfall korrekt eller liknade typ av incident vad ska man tro?

Publicerad den 2015-02-14 02:18
Skriv ett svar
Antal svar: 7

svar

Anders
2015-02-15 19:14

Tack BKK för ett bra svar!

M.
2015-02-15 13:00

Problem i sydostasien generellt!

BKK
2015-02-14 23:58

Inga problem! Nok Air är förvisso ett lågprisflygbolag, men det har haft verksamhet i luften sen 2004. Thai Airways är största ägaren och de sköter även underhållet på Nok Airs flygplan. Crew har samma utbildning som på Thai Airways, samt så kommer även alla kaptener ursprungligen från Thai Airways.

Finns betydligt fler bolag än Nok Air, som i alla fall jag skulle avstå att flyga med!

Anders
2015-02-14 18:02

Tack för alla seriösa svar, antar att det här bara är lösa spekulationer och inte baserat på någon fakta, hade varit intressant att veta hur det verkligen ligger till? Finns det någon som kan svara lite seriösare på frågan?

Dhat Fan
2015-02-14 16:28

Skaffa bra reseförsäkring med efterlevnadsskydd!

Lågprisprofilen
2015-02-14 16:26

Alternativet till Nokair är ofta en thailändsk landsvägsbuss. Och då är Nokairs säkerhet helt klart att föredra.

Glenn Katastrofberg
2015-02-14 03:58

Händer någonting så spring bakåt i kabinen och försök ta dig ut på vingen medan flygplanet fortfarande roterar i luften, precis innan krasch så släpp taget och försök hoppa i en höskrinda eller i ett brandsegel, ,brandkåren kan med lite tur ha övning. Glöm inte att bedja och lycka till

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500