SAS satsar mer på USA och Asien
Ja, somliga anser sig nog som kunniga och insatta när de kritiserar SAS ur alla möjliga vinklar, det har liksom blivit lite “korrekt” och “inne” att göra det. Själv inte bara hoppas jag att SAS kommer igen, utan anser också det behövs och tror de kommer klara sig. Konjukturens vändning, rimligtvis lägre personalkostnader när större pensionsavgångar väntas och yngre billigare personal går in och mer driftsekonomiska maskiner är några orsaker. Att sedan ett och annat öre av mina skattepengar går in i bolaget tynger inte min själ nämnvärt, tvärtom. Så det är glädjande att SAS satsar på långdistans, nyanställningar går väl knappast att undvika längre isåfall efter typ 10år av stopp. / Tack för ordet!
svar
Det är med glädje jag ser att SAS igen funderar på att öka linjerna till USA och Asien, dock undrar jag fortfarande varför vi inte kan få en direktlinje ARN till BKK! Egentligen skulle jag inte behöva undra efter mer än 30 år i SAS där alla vet orsaken men inte pratar om den, tyvärr. Sedan några år bor jag tidvis i Thailand med många svenska grannar och ett av de vanliga samtalsämnenena för diskussioner är varför det inte går att flyga SAS direkt till BKK från ARN. De flesta använder Finnair, Swiss och Thai men även andra bolag som China etc. Flyger själv TG med direktflyg och STO linjen är så successful att TG vid några tillfällen diskuterat att sätta in 2 B747 några dagar i veckan. Att SAS under sådana förutsättningar inte kan flyga lönsamt på samma sträcka är ju en gåta som måste lösas. Driftkostnaden för flygplanen är ju detsamma med någon fördel för SAS.
Så vem tar ansvaret för att rätta till den skeva totalkostnaden per flygning.
SAS ligger ju fortfarande närmast mitt hjärta och jag önskar intensivt att man snarast löser problemen innan vi också blir ett nytt Eastern, Swissair etc.