Flygtekniker – AI hjälpmedel vid felsökning
Som numera Pensionerad Flygtekniker är jag nyfiken på om man har börjat använda AI som hjälpmedel vid felsökning . Givetvis förutsätter det att man har skrivit anmärkningar rätt och även tidigare åtgärder för att få ett bra resultat.
svar
Nej. Har inte funnits behov för det tidigare och ser inte riktigt hur jag skulle dra nytta av det idag heller. Inte ännu åtminstone.
@Flygtekniker med 26år i branschen. Är nog som du skriver nu men själv tror jag att det i framtiden kommer att vara ett hjälpmedel. Nackdelen blir ju att man tappar i systemkännedom.
Svaret på din fråga från min egen erfarenhet
Nja… och här är varför när det gäller mig.
AI är inte så pålitlig ännu där man kan lita på vad den säger. Så allmänt får man ju ta den med en stor nypa salt. Med det sagt så har jag testat den för att se vad man kan få för svar. Och den kan ge bra svar till en viss nivå. Men visar fortfarande att har man inte kunskapen om vad man håller på med och ifrågasätter den så funkar den inte alls bra och utgör istället en säkerhetsrisk. Så använder den mer för att testa den och bolla ideer. Men inte som en pålitlig källa.