Featured article image

Arlanda matar Copenhagen Airport som aldrig förr

Publicerad den 2026-03-04 07:23av Redaktionen
Kommentarer
2,2 miljoner resenärer passerade genom Copenhagen Airport i februari – den starkaste februarimånaden någonsin. Men det mest intressanta ur ett branschperspektiv är inte totalsiffran. På kort tid har Oslo, Stockholm och Aalborg blivit de största feeder-marknaderna.

Var fjärde passagerare i Köpenhamn är nu transferresenär. I februari ökade transittrafiken med hela 47 procent – och bekräftar flygplatsens roll som Nordens växande hub. Hela 615 000 passagerare bytte flyg i Köpenhamn under månaden. Det är en ökning med 47 procent (!) jämfört med förra året. I dag är mer än var fjärde passagerare en transitresenär. Det är navlogik i praktiken.

SAS konsolidering märks tydligt
En viktig förklaring till den extrema ökningen av transferresenärer är att SAS fortsätter att samla mer av sin trafik i Köpenhamn. När fler matarlinjer kopplas ihop med långlinjer växer transferandelen snabbt. Oslo, Stockholm och Aalborg är de största feeder-marknaderna. På dessa tre linjer reste över 300 000 passagerare i februari – och fyra av tio var transferresenärer.

Den kraftiga ökningen i transfertrafik är ingen tillfällighet. När SAS koncentrerar långlinjer till Köpenhamn, samtidigt som alternativa nordiska hubbar har färre interkontinentala avgångar, kanaliseras passagerarflödena söderut. Resultatet är ett tydligare nav – och kraftigt stigande transferandel.

Rekordmånad – men med geopolitisk skugga
Totalt reste 2,2 miljoner passagerare via Köpenhamn i februari, en ökning med 11 procent. Sportlov och vinterresor till Spanien, Thailand och Alperna bidrog.

Men i slutet av månaden påverkades trafiken av oroligheterna i Mellanöstern. 47 flygningar ställdes in under fyra dagar och omkring 12000 resenärer berördes.

Mellanöstern står för cirka tre procent av trafiken – men många av dessa resenärer är transferpassagerare vidare mot Asien. När luftrum stängs påverkas därför hela flöden, inte bara enskilda linjer.

Ambitionen: Nordens tydliga huvudhub
Copenhagen Airport positionerar sig allt tydligare som Nordens primära gateway mot interkontinentala marknader. I praktiken betyder det att Köpenhamn ska vara förstahandsvalet för resenärer från Norge, Sverige och delar av Baltikum när de flyger vidare till Nordamerika, Asien eller Mellanöstern.

Det är här konsolideringen hos SAS blir avgörande. Ju fler långlinjer som baseras i Köpenhamn, desto starkare blir navet – och desto mer trafik kan matas in från regionala marknader. Det skapar en självförstärkande effekt: fler transferresenärer gör fler långlinjer lönsamma, vilket i sin tur stärker hubben ytterligare.

Konkurrensen i Norden hårdnar
Oslo och Stockholm har traditionellt haft egna interkontinentala ambitioner, men utvecklingen i februari visar att flödena i allt större utsträckning kanaliseras via Köpenhamn. Om man zoomar ut och tittar på Norden som helhet blir utvecklingen ännu tydligare.

Copenhagen Airport har de senaste åren tagit ett allt fastare grepp om rollen som regionens interkontinentala nav. Med en transferandel där mer än var fjärde passagerare byter flyg i Köpenhamn, börjar hub-strukturen likna de klassiska europeiska nätverksflygplatserna.

Jämför vi med Stockholm Arlanda Airport är bilden en annan. Arlanda har stark O&D-trafik (origin & destination) men en betydligt svagare transferfunktion. Antalet långlinjer är färre och matartrafiken från övriga Norden är begränsad.

Även Oslo Airport Gardermoen har ett stabilt hemmamarknadsflöde, men saknar samma omfattning av interkontinentalt nätverk. För norska resenärer som ska vidare till Nordamerika eller Asien blir Köpenhamn i allt större utsträckning det naturliga bytet.

I praktiken ser vi hur Köpenhamn fungerar som en bro mellan Skandinavien och världen, medan Arlanda och Gardermoen alltmer får ta rollen som starka nationella flygplatser.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Anders Folke
2026-03-05 22:44

Dags att byta från SAS till Norwegian.
Jag vill inte förlänga mina långflygningar med ca 3 timmar för att mellanlanda i Köpenhamn.
SAS service från Stockholm och Oslo har försämrats kraftigt.
Jag uppmanar alla att sluta använda SAS och använd Norwegian istället.
Trött på SAS

Claes Malmberg
2026-03-05 21:33

Hmm..
SAS är numera ett danskt flygbolag.
(ifall ni inte visste det?)
Att SAS flyttar från Arlanda har ganska lite med Swedavias bristande intresse att göra.

Sv Michael
2026-03-05 16:13

SAS flyger där det är mest lönsamt för dom, andra kan ju flyga dessa linjer.
SAS har ingen förpliktelse att trafikera ARN

KK
2026-03-05 07:25

Om SAS stänger linjer , då är det ju fritt fram för andra bolag att ta över dessa linjer.
Det är inte SAS fel om det blir färre direkt linjer från ARN, det är Swedavias fel.
SAS flyger där det löner sig bäst för dom.
SAS har ingen ” plikt” att upprätthålla linjer från ARN.

Stockholm
2026-03-05 06:08

Lugn bara lugn. Vi har ju något som de inte har – Bromma!!!! Nordens i särklass viktigaste flygplats!

Rune
2026-03-04 23:01

Analytikern, du glömmer bort Hong Kong, Los Angels & Toronto som gick från Arlanda

Kam inte vara lätt att driva flygbolag i Norden med relativt stora avstånd i förhållande till populationen.

SAS gör nog rätt som placerar långlinjer i första hand från Kastrup även om New York finns kvar från Arlanda (även Miami under vintern) & Gardemoen.

Joakim
2026-03-04 20:27

Nu vet jag inte om detta bidrar, men buss in till gate är inte kul med atr72 speciellt som pendlare där man vill med nästa transport fort, samt denna eviga förbättring av tarmac vid gamla inrikes. Arlanda vill verkligen inte ens försöka.

Anders
2026-03-04 18:53

Har väldigt svårt att förstå varför folk i mälardalen envisas med att fortfarande flygga med SAS via CPH?

Analytikern
2026-03-04 18:23

Detta tjat om att SAS koncentrerar långlinjetrafiken till CPH…Det har man alltid gjort, det är inget nytt. ARN hade en linje till Star alliancehubben Chicago förr, det är typ enda skillnaden. Vad som är nytt är dock att en del direkta europalinjer försvunnit från ARN och man tycks gå tillbaka till någon slags 80-tals modell där man måste byta i CPH även för att ta sig till relativt stora destinationer i centrala Europa. Detta blir en möjlighet för andra bolag att etablera direktlinjer från ARN!

Gullan Purser&TransferExpert
2026-03-04 14:37

Vilka härliga nyheter att vi fyller våra flyg till Köpenhamn, det blir en bra start på resan, en öl och ett smörrebröd på Kastrup, det var verkligen en glad vår nyhet.

Jonas
2026-03-04 12:27

Det var många mörka skyar. SAS kan lika gärna lägga ner all linjer från ARN förutom matarlinjen till CPH. Finns ingen anledning att välja SAS.

Om SAS skall överleva så var de tvingade att centrera sin trafik. Hela iden om att ha långlinjer från alla flygplatser är ju så absurd så man baxnar, speciellt när man ser på hur det gått för SAS lönsamhet tills nyligen. Inte ens Lufthansa klarar av mer än två hubs, och Tyskland är lite större… Skulle de fortsätta med att köra in i väggen? I övrigt vet jag inte vem som utsett Stockholm till “Skandinaviens i särklass viktigaste affärsdestination”. Uppenbarligen så anser andra flygbolag (också icke Skyteam bolag) att CPH är minst lika stor för de har lika eller mer trafik på CPH.

Airport
2026-03-04 10:55

Som ett exempel så startar CPH och SK en direkt linje mellan CPH-BOM.i juni 2026
Här kommer till exempel ARN bli en matar flygplats till CPH.

Michael
2026-03-04 10:00

Det är bara en tidsfråga innan SAS plockar bort alla direktlinjer från Arlanda ut i Europa och behåller endast Stockholm-Köpenhamn, en matarlinje och Arlanda en matarflygplats åt Köpenhamn.

Stockholmaren
2026-03-04 09:02

Bor man i Sthlm så finns ingen anledning att välja SAS via CPH ut i världen när det finns andra bolag med bättre produkt och pris. Det är klart att det finns dom som är lojala mot SAS av gammal vana men dom nya resenärerna har inte den lojaliteten och det gäller för SAS att fånga upp dom men nu när SAS inte längre är Svenskt så blir det svårare att knyta dom till sig.

Kalle Bakom
2026-03-04 08:26

Inte bara interkontinentala flygningar koncentreras till CPH. SAS har valt att kraftigt urvattna europatrafiken från ARN förutom för semesterlinjer till Medelhavet och Kanarieöarna. Det är tur att Lufthansa, IAG och AF/KLM fortsätter mata till sina hubbar så det finns alternativ. SAS kommer nu successivt göra ARN till ett rundningsmärke och satsa på nya direktlinjer till CPH från UME, LLA, KRN och kanske SDL. På sikt kommer SAS att bara vara en av många för flygtrafiken i Sverige och Norge.

Putte
2026-03-04 08:20

Långsiktigt är det ett hot mot Stockholms roll som Skandinaviens i särklass viktigaste affärsdestination. Idag har mer än hälften av alla Forbes2000-företag med närvaro i Skandinavien valt att ha sitt nordiska huvudkontor i Stockholm. En sämre tillgänglighet till ARN med byten i CPH riskerar att leda till omlokaliseringar av dessa pga bristen på interkontinentala direktlinjer. Utredning efter utredning har pekat på detta men inget händer.

Trött resenär
2026-03-04 07:55

Nu är det tydligt! ARN och Stockholm ligger i periferin… och myndigheten Svedavia förmår inte locka flygbolag till denna avkrok.

Corse
2026-03-04 07:46

Hur står sig Helsingfors jämfört med Gardemoen och Arlanda? Är dom inte i samma sits?

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500