Cityjet begär konkursskydd
Någon som har koll på vad som händer? Är en konkurs nära? Vad får ni anställda för info i dagsläget?
Hoppas det löser sig!
svar
Är bar två europeiska flygbolag som redovisar vinst utan skattebetalarnas hjälp.
Ännu ett troll utan vett , kan du inte förklara exakt vad som skulle vara skillnad från Busniess på Embraern?
Och sen när du är igång kan du också förklara hur SAS skulle täcka dom 12% av trafiken som Cityjet ansvarar för ?
@Emma, då blir nog de på Link mycket ledsna, för deras flygplanstyp ser ju exakt lika ut i konfigurationen.
Återigen alla, här inne är 99% folk som inte har någon insyn utan bara vill skriva för skrivandet skull.
@Emma Felaktigt rykte. Stämmer ej. Dessutom flyger vi Business på Lufthansa med CRJ redan.
Problemen är till 100% CityJets och ingen annans. Ebbe har rätt och de får skylla sig själva för dåliga avtal de gått med på. Aldrig den köpande parts fel om ett pris är lågt!
@Sigge
Ja, och ändå klagar folk hela tiden på SAS? Det är ju konstigt om det gett oss så mycket.
Det ryktas om konkurs efter sommaren då SAS ville inte heller ha kvar CRJ pga nya business class till Oktober 🙁
Helt enig med Norse det är precis som SAS och alla andra gått igenom
Varför ska svenska skattemedel gå till att rädda ett irländskt bolag?
Jaha denna gång blir det svårare att få ok om inte någon kliver in och investerar eller köper rubbet. Eftersom bolaget inte är beroende av passagerare utan bara leasat ut flyg och crew så är det ju uppenbart att de gjort dåliga och olönsamma avtal.
Med dessa förutsättningar är deras dagar räknade.
Sv Norse:
SAS har varit en vinstaffär för staten Sverige. Detta då alla skatteintäkter + vad bolaget bidragit med till Sveriges BNP över tid, inräknat att SAS över tid flugit många (ibland olönsamma) linjer för att bidra med connections för många företag som annars stått utan bra möjligheter för resande. Summan av detta vida överstiger vad staten förlorat i ägande.
Tidigare skulle den Estniska staten stå för SAS kostnader när Xfly gick dåligt.
Nu är det den IrländskaStatens tur igen för Cityjet.
Skön affärsmodell SAS verkar ha. Utstuderat?
Det är så skönt att höra att folk som inte ens jobbar på bolaget vet mer än oss som jobbar där och fått intern information. Det visar ju bara att folk här på forumet gissar hej vilt. Så till alla er som läser här, ta det folk säger med en STOR nya salt.
Ingen konkurs. Bara ett sätt att downsiza firman. LH kontraktet gick ut. Stora investeringar med förhoppningar om förlängt. Det pratades om upp mot 20 kärror för LH. Nu blev det inte så då de stängde dörren och drog undan mattan…skägget i brevlådan.
Det är 3e bolag som har problemar som underleverantör för SAS ekonomisk, kanske betyder det att SAS’s erbjudanden är för låg for att överleva i längden!!!!!
Inte konstigare än det SAS, BRA, Norwegian osv har gjort. Varför blir folk så upprörda? Svenska skattebetalare skrev någon, ja, då ska vi inte tala om vad SAS kostat oss..
Ena dagen ropar man efter nyrekryteringar nästa står bolaget i rekonstruktion.
Deras affärsidé vekar inte bära sig.
Cityjet har gjort rekonstruktion flera gånger = Sålt sig för billigt.
Ekonomi verkar inte vara deras spetskompetens.
Hoppsan. Here we go again…
Ingen konkurs är nära, men man måste se över ekonomin.
Dem går i rekonstruktion och inte konkursskydd?
Otroligt att de ens fick öppna en ny bas i Sverige. Deras konkurs vid Covid kostade Svenska skattebetalare många miljoner.