SAS Oslo-New York innstilt igjen
Nok en gang er SK 907 innstilt. Hva er årsken? Få passasjerer, personal-brist? Også avganger til Dusseldorf, Brussel, Palanga, og flere til Stavanger, Trondheim og Bergen kansellert.
svar
Ja fast tror inte det menades att alla 400 behållare var till samma flygmaskin?
Observer
Du har rätt i att alla flygplan har syrgasgeneratorer som startar när man drar ut sin syrgasmask vid en såkallad decompression. Men det är inte problemet just nu. Utan,,,
Alla flygplan har såkallad medical oxygen. Det är flaskor som ska användas till passagerare som behöver extra syrgas pga sjukdom, eller av besättningen om man skulle förlora trycket i flygplanet av någon anledning. Varje flygplan har ett minimum antal man måste ha för att få flyga, hur många beror på antal passagerare som flygplanet tar, finns det inte så många syrgasflaskor så måste antalet passagerare minskas. Allt är beskrivet i något som kallas MEL, minimum equipment list. Vissa flygningar kan utföras på lägre höjd där myndigheterna inte kräver extra syrgas.
Tyvärr så är även den felaktiga syrgasen fylld i några flygplans syrgasflaskor som är kopplade till piloternas syrgasmasker, dessa flygplan får inte lyfta då man inte kan garantera tillförsel av syrgas till piloterna. Hur man ska ersätta syrgasen jobbas med för högtryck.
Hoppas detta är ett tillräckligt utförligt svar!
Det Henrik säger stämmer, vilket jag som anställd på SAS kan bekräfta. Det är flera hundra syrgasflaskor (fördelade på fler flygplan än ett givetvis men flaskorna fylls samtidigt och fördelas sedan ut på flygplanen) som fått fel syrgas laddade i behållarna. De portabla syrgasflaskorna är en säkerhetsutrustning som används vid medicinska fall ombord, exempelvis om någon svimmar vilket är vanligt förekommande. Är man tillräckligt flygintresserad för att hänga på Flygtorget kan man nog ändå kräva att gemene man ska veta att det finns syrgasflaskor för medicinskt syfte ombord. De är dessutom no-go-items och något kabinpersonalen kontrollerar varje dag. Dock har inget flyg blivit inställd på grund av problemet så vitt jag vet, de har däremot varit restriktioner gällande flyghöjden.
Det Henke säger stämmer, inga rykten
Henkes förklaring är nonsens, ett flygplan har bara ett fåtal oxygen bottles, inte flera hundra som Henke påstår.
Portable Oxygen bottles är avsedd för besättningen. Syre för passagerarna produceras på kemisk väg
genom oxygen generators.
Fullständigt nonsens att påstå att det har med inställda flyg att göra.
Inte smart att sprida rykten, som inte verkar att ha substans.
Kan tyvärr inte förklara närmare, detta är enda infon jag fick höra. Om det stämmer så var det ju katastrof.
SK907 24/5 blev inställd pga pilotbrist.
Förklara närmare – Tack.
Om du läser tidigare inlägg pf. Så är det inte så svårt att lista ut, vem jag riktar mig mot.
Så er SK 907 Oslo -Newark , igjen kansellert, 24 mai.
Rykten säger att det blivit fel typ av oxygen i ca 400 portabla behållare i kabinen. Dvs man har fyllt på med industriellt istället för medicinskt. Många short haul flighter har gått som det skulle med då på en höjd kring 25.000 fot.
Inte bara för leverantören att rätta till detta.
Sk 903 till New York från Arlanda inställd onsdag 18/5 enligt Swedavia. SK 945 till Chicago inställd torsdag 19/5 enligt Swedavia.
Fel på något flygplan eller Crewbrist?
FC, tror du ikke ditt innlegg blir mye bedre om du refererer til den du vil skrive om ?
Ditt förakt och arrogans når oanade höjder. Du påstår att du jobbar för ett “normalt” bolag. Som uppenbarligen inte har normala CC’s.
Så tagga ner ditt galley gossip!!
@ABC, feil igjen. Passasjerene måtte vente et døgn, på samme flight neste dag. -Normale selskap, kansellerer ikke sine avganger hver dag, men innretter kapasiteten etter forholdene. – Det er ikke holdbart med sånne rutiner på Skandinavias største flyplass. -Heldigvis finnes det strålende alternativ til SAS.
Fördelen av att resa med ett vanligt flygbolag är att riktiga flygbolag inte låter dig vänta “på nästa flyg” utan bokar om dig, ser till att du har mat och hotell samt kompenserar dig. Visserligen har Norge ingen tradition av att resa annat än inrikes men lite förvånande flyger faktiskt Lufthansa, Swiss, KLM och några andra bolag till lilla Oslo. Men nu när Norge sålt sig ur SAS tycker jag bolaget gör helt rätt att främst ställa in där, norrmännen är ju vana vid Norwegian och har du någonsin tagit en arg norrman på allvar?
Sv abc. Kanskje smart å følge litt med? Nei, ingen tur. Flightene blir ofte kansellert midt på natten. Passasjerer til Nice måtte nylig vente et døgn på neste flight, de var ikke happy.
Kaoset bare fortsetter, idag er SK 907 til Newark, igjen kansellert. Det samme gjelder flighten til Milano.
Ole, er du helt sikker på at SK907 har vært bookingsbar ?
Eller, er dette bare starten på SAS’s 4000 innstillinger ?
Det är det vanliga problemet med SAS,
”Poor management”.
Förmodligen lata norrmän som sjukskrivit sig.. Tur att SAS och andra normala bolag kan boka om till i princip vilket företag som helst så att alla resenärer kommer fram.