Featured article image

Västflyg startar ny flyglinje till Bromma

Publicerad den 24 april 2025
Kommentarer
24 avgångar varje vecka med start i juni, det är resultatet när Västflyg expanderar sin verksamhet med en ny flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport. Det innebär en ny bas i Växjö och en ny leasad Saab 340 till flygplansflottan. Men planerna är större än så. Flygtorget intervjuade Västflygs vd Anna Petre om andra planerade linjer, där bland annat sommarens Visbylinje står i fokus.

Från och med början av juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö. Satsningen möjliggörs av att lokala entreprenörer från Växjö kliver in i bolaget. Bromma kommer vara huvuddestinationen från Växjö, men det finns utrymme för fler säsongsrelaterade linjer i framtiden.

– För alla regioner söder om Stockholm är Bromma Stockholm Airport det naturliga valet och det är ingen slump att den nya linjen kommer att gå dit. Bromma Stockholm Airport erbjuder en flexibilitet och närhet som andra alternativ inte har och framtiden för flygplatsen är viktig för svensk tillgänglighet och konkurrenskraft. Ett fungerande inrikesflyg och en tillgänglighet till huvudstaden är viktigt för att hela Sverige ska leva, menar Anna Petre.

När Flygtorget ringer upp Anna Petre för en intervju förklarar hon att man har hittat en bra modell som bygger på att lokala entreprenörer är beredda att vara med och ta den ekonomiska risken.

– Vi får nu in ett antal nya ägare i bolaget, lokala entreprenörer som gör detta för sin region och för sitt näringsliv. Att driva ett bolag inom den här branschen är extremt utmanande och vi tror att ett starkt ägarteam bestående av lokalt engagerade entreprenörer i kombination med ett kristallklart fokus på själva flygoperationen är vägen framåt, säger Anna Petre, Västflygs vd.

Vilka andra nya destinationer är aktuella?

Bland annat har Ängelholm visat intresse. De har redan en linje till Arlanda, men vill även till Bromma, eftersom det är många som har Stockholm som slutdestination, förklarar Anna Petre.

Och Bromma-Visby?

– Frågan om Bromma-Visby är högaktuell, och även andra destinationer med Bromma i fokus diskuteras. Jag kan inte säga mer än att det pågår diskussioner med olika parter. Om det finns lokala entreprenörer på orten som är beredda att ta den ekonomiska risken för linjen, så har vi hittat en modell där man kan koppla på fler destinationer.

Men det verkar ju finnas en stor efterfrågan på en Visbylinje till Bromma

– Ja, men ingen vet vad som händer om man sätter i gång en linje. Från Gotlands sida finns en oro att SAS kanske prisdumpar, dessutom finns det en osäkerhet kring Brommas framtid. Visby är bara intresserade av Bromma, till skillnad från Växjö- och Trollhättanlinjen som skulle kunna flytta över till Arlanda.

Men sommarlinjen till Visby är fortfarande aktuell?

– Ja, 8 maj startar Västflyg upp sin linje till Visby från Trollhättan. Den är klar för bokning på torsdagar och söndagar.

Frågan om en linje Bromma – Visby förblir hängande i luften. Finns det tillräckligt intresse från Gotlands näringsliv att satsa för att komma tillbaka till Bromma flygplats som beskrivs som den smidigaste flygplatsen för regionalflyget när slutdestinationen är Stockholm.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Nyfiken
2025-04-27 20:04

Finns det några kopplingar mellan Västflyg / Sola Air och det här NyxAir från Estland? Är det några som är med i ledningen där eller har man bara hittat en operatör att hyra in sig hos?

Ojo
2025-04-27 02:53

Jag ger detta 6 månader sen är det konkurs. Det kanske fungerade i liten skala men som vanligt ska man växa fort och då går det åt helvete. Dyra biljetter som gör att privat resenärerna kommer lysa med sin frånvaro så man får förlita sej på ett fåtal affärs resenärer och skattebetalarnas pengar

kluven
2025-04-26 18:31

Positivt med nya linjer till Bromma, behövs verkligen i Svensk inrikesflyg för att göra Stockholm mer tillgängligt från mindre orter.
Men däremot att NyxAir ska vara inblandade i detta stinker. Svenskt inrikes ska vara på sjyssta villkor och präglas av god affäsetik. Där faller NyxAir totalt, alla anställda tvingas vara egenföretagare och betalningen är högst tvivelaktig.
Se till att skaffa ett eget AoC för Västflyg och samarbeta gärna med varandra. Men undvik NyxAir.

@Andreas
2025-04-26 10:43

Visst visade Braathens Regional Airways AB förlustsiffror. Men man ska vara medveten om att Per G Braathen äger ett antal av sina flygplan (ATR72) i div olika bolags-setup i både Norge, Sverige och Malta.
Alltså betalar man leasingkostnader till sig själv vilka styrs efter hur bra moderbolaget går.
Moderbolagen inom flyg vill ALDRIG gå med vinst, då vill piloter, cabin crew och kontorspersonal ha bättre villkor. Håller man sig med förluster eller små vinster kan man alltid hävda att det inte finns några pengar.

Det är en komplex företagsstrukur inom många flygbolag. Men om det inte kommer in mer pengar än vad som går på andra sidan, totalt sett, är det ett problem.
Men div leasingkostnader, räntor och investeringar är svåra att överskåda för gemeneman som bara kollar på ett av bolagen.
BRAs struktur är 11 Svenska bolag + alla bolag för ATR man äger.

Andreas
2025-04-26 06:35

Vem svek vem, Henning? Före pandemin gick BRA med förlust, men Braathen drev vidare bolaget ändå. Efter pandemin svek passagerarna så att förlusterna och rekonstruktionerna blev av proportioner att till och med Braathen fick nog. Om du ska tala om svek ska du nog titta på alla de företag, kommuner och regioner som har flygförbud för sina anställda (eller de som haft det och nu i panik försöker rätta till sitt misstag när det är för sent).

Hans
2025-04-25 19:51

Undra om flygBRA ens läser detta eller bryr sig alls?, nu är vi många som tappat förtroendet!

Henning
2025-04-25 12:58

Flyg bra svek å lämnade sina kunder åt rälsburna passagerare. Kundernas samlade poäng rann ut i sanden. Flyg Bra brydde sig inte. Klart efterlängtat om Västflyg kan fylla gapet efter Flyg Bra! Klart att Bromma Visby Bromma kommer bli en flygande hit på första plats!

Insyn på BRA
2025-04-25 08:49

Det är avsevärt bättre lön och villkor än BRA iaf, det kan man ju konstatera med lite insyn.

Vidare så blir det eventuellt strejk snart på BRA och det bör nog SAS känna till.

@@Till@737
2025-04-24 17:42

I det här fallet kan man nog räkna med lite lägre löner likt BRA alltid haft på Bromma. Men det speglar ofta då arbetsbelastning och att personer som tar dessa jobb värdesätter just det och att kunna bo på sin hemort.

Det går inte riktigt att jämföra med nuvarande BRA och SAS som har en ljusår hårdare arbetsbelastning. Där är ska det vara en högre ersättning.

Alltså att man har BRA/SAS lön på Bromma är befogat. Att man har det i Arlandatrafiken är sjukt…

@Till@737
2025-04-24 16:24

Om så är fallet sträcker jag upp händerna och ber om ursäkt för mitt påstående om det nu inte är sant 🙌 Av intresse, betalar man riktiga löner eller Braathens/SAS löner?

Till@737
2025-04-24 16:00

Det är sant att flygplanen leasas av Nyx Air, dock så är den flygande personalen anställd av Västflyg.
Både i cockpit o kabin.
Inga egna företagare utan svensk lön och pension.

Nyx
2025-04-24 15:50

Passande nog har NyxAir en ATR42-500 som står utan uppdrag. Så det är väl bara boka upp den och sparka igång Visby-Bromma till sommaren.

Agh
2025-04-24 15:46

Kul med lite nya satsningar på Bromma.
Ängelholm skulle nog gärna se en linje till Bromma med en snabb Saab 2000.
Visby-Bromma skulle en ATR42 passa utmärkt.

Hållbar
2025-04-24 15:43

SOLA Airs upplägg att ägaren själv äger flygplanen och sedan sätter dem i NyxAirs AoC för att operera dem är nog en hållbar affärsmodell.
Sola Air har inga nämnvärda leasingkostnader. Självklart kostar det att driva runt men den största kostnaden för ett nystart är leasing.
Framöver kan ägaren justera hyra för flygplanet efter hur bra affärerna går och därmed styra verksamheten likt Thun gjorde med gamla Golden Air.
Det vore trevligt om Thun vill återuppliva några Saab2000 och hjälpa till att stötta igång ett litet Sverigeflyg igen.
S2000 SE-KXK, SE-LOM, SE-LXK, SE-MFM borde väl finnas parkerade någonstans, Örebro?

Bertil
2025-04-24 15:06

Man kanske borde nämna att linjen till Växjö stöttas av både regionen och kommunen. Bara regionen går in med 7,2 miljoner årligen.
Knappast aktuellt för Visby som redan har flygtrafik till Stockholm.

Kul
2025-04-24 14:46

Hade vart coolt om t.ex Västflyg skulle växa till att hyra in hela Nyxairs flotta eller rentav köpa hela deras flotta vid något tillfälle och bli ett “riktigt” inrikesflygbolag med en flotta på 8 flygplan och rutter över hela landet
Saab 340: 6 stycken
ATR 42: 2 Stycken

@737
2025-04-24 14:43

Fortsätter äga sina flygplan? Västfly hyr in sin flotta och personal från just Nyxair ju…är roligt hur man klagar på utländska bolag som flyger i Sverige men hyllar västflyg som anställer folk via Nyxair som kräver att piloter är egenföretagare med låg lön…

Wilgot R.
2025-04-24 14:17

Precis som jag och många skrivit om tidigare. Riktigt kul nyheter. Dessutom en halv “känga” till SAS och numera “company” som slet över får man väl nästan påstå “stackars” flygbra i något så o-bra som en flytt till Arlanda vilket satte 80 personer i arbetslöshet. Snacka om medeltida tillvägagångssätt. Nu hoppas vi och stöttar Västflyg samt de andra operatörerna (vilka är flera) som nu kikar mot Bromma.

@StoppaBrommaFlyget 😉 härligt!

Ecco
2025-04-24 14:03

Nu räcker det med Bromma snack och ideer som vi alla skall betala genom att BMA hålls öppet. Dags för nedläggnings beslut!

Andreas
2025-04-24 13:00

Oj, vad många avgångar! Hur ofta flög BRA när de flög linjen? Under förra året hade Växjö bara 14 766 inrikespassagerare (enligt Transportstyrelsens statistik), så det blir ju bara 20 passagerare om dagen i varje riktning. Jag är osäker på om de bara var Stockholmspassagerare eller om det också inkluderar de som skulle till/från Kristianstad. Är det någon som vet?

Stockholmare
2025-04-24 12:55

Uppenbarligen förutsätts att skattebetalarna ska gå in som säkerhet för att detta ska bli av…

737
2025-04-24 12:48

Skitkul läsning! Hoppas de fortsätter med enbart saab340 eller saab2000, och för guds skull inte större plan som ATR! Det kommer aldrig gå runt.

Hoppas de fortsätter äga sina plan så slipper dom Nyxair och andra lösa bolag

Viktor
2025-04-24 12:15

Startskottet för Bromma 2.0
Hoppas Bromma klarar en liten operation utan att behöva höja priserna för mycket.
Linjer som Visby och Ängelholm står nog på tur som beskrivs i artikeln, gärna med lite modernare flygplan. Lutar åt ATR.

Arild
2025-04-24 11:48

Alltid kul med nya linjer och ideer tills de som står för kalaset inser att de tappar för mycket pengar…….Hoppas att det inte går som det hittils gjort i 99% av fallen historiskt.

BrommaBo
2025-04-24 11:11

Äntligen lite positiva nyheter för Bromma!

Man blir dock lite orolig när man läser att bolaget som används, Estniska NyxAir, dras med problem att hitta produktion och flera av deras flygplan står parkerade.
Hoppas det finns en back-up plan.

Tror att NyxAirs ATR42 skulle vara optimal på Visby-Bromma.

Hejja Bromma!

@Alex
2025-04-24 09:14

Tror inte det är meningen att ”det skall bära sig”. Västflyg går med brakförlust men ägarna vet om det och fyller upp det svarta hålet. Ett liknande upplägg har nu nåtts i Växjö. Kanske kan beskrivas som en slags privatjet (med prop) där ägarna säljer biljetter som de själva inte behöver?

Michael
2025-04-24 08:50

Kristianstad nästa ?

Alex
2025-04-24 08:32

Kul för Växjö om det blir aktuellt, men högst tveksam att detta kommer bära sig. Swedavia lär höja avgifterna på Bromma för att minska förlusten.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten