7 år högre pensionsålder för piloter !

Publicerad den 1 januari 2002
Kommentarer

Sedan många år har trafikpiloter pensionerats vid 60 år. Vid fyllda 60 år har en pilot tidigare inte heller haft rätt att – enligt internationella certifikatregler – flyga vidare som kapten utan har i så fall “degraderats” till andrepilot (flygstyrman). Därför har nästan alla piloter gått i pension vid 60 och detta har även varit reglerat i kollektivavtalen mellan piloternas fackföreningar och flygbolagen.
Nu har reglerna ändrats och alla piloter som vill får nu arbeta vidare till 67 år det vill säga ytterligare 7 års tjänst under förutsättning att man klarar de obligatoriska läkarundersökningar som görs var 6:e månad.
Frågan om den kraftigt höjda pensionsåldern är inte okontroversiell. Skulle många kaptener välja att jobba vidare så finns det nackdelar för de yngre piloterna som får vänta ytterligare några år på befordran till kapten, en befordran som ger en väsentigt högre lön och status.
Flygbolagen får såväl fördelar som nackdelar. De kan utnyttja erfaren personal ytterligare några år – men till en högre kostnad eftersom äldre kaptener har de högsta lönerna.
Svensk Pilotförening har önskat fortsätta med 60 år genom att hävda denna pensionsålder genom kollektivavtalen. Men den nya lagstiftningen gör detta omöjligt, den enskilde som vill måste beredas möjlighet att jobba till 67 år.

Flygtorget@irmail har talat med äldre kaptener hos Britannia, Malmö Aviation och Skyways, och många vill jobba vidare. En del vill jobba deltid. Pilotföreningen och flygbolagen måste nu ändra i kollektivavtalen och reglera pensionsålden enlig lagen.
Från flygsäkerhetssynpunkt är det enligt i stort sett alla experter okontroveriellt med piloter som flyger tills de fyller 67 år. Det kan till och med vara en fördel med erfarna piloter som jobbar kvar några år – inte minst hos de nya flygbolagen. För alla nya som satsat på att få jobb som piloter kommer det faktum att många piloter jobbar kvar som ett bakslag vid sidan av den allmänna nedgången inom flyget efter 11 september 2001med många friställningar. Man får räkna med en hög arbetslöshet bland unga piloter under några år.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten