Åtgärder i SAS ger effekt

Publicerad den 2009-12-07 00:00av Redaktionen
Kommentarer
SAS koncernens trafik minskade med 11,3% under november vilket är mindre än den genomförda neddragningen av kapaciteten uppgående till 13,5 %.

Detta i kombination med marknadsaktiviteter har resulterat i att kabinfaktorn förbättrades för femte månaden i rad jämfört med föregående år. Under november ökade kabinfaktorn med 1,7 procentenheter och uppgick till 67,2%. Yielden minskade under oktober med 11,3% jämfört med föregående år till följd av den lägre efterfrågan och de fortsatta effekterna av den svaga globala ekonomin. För november förväntas yielden fortsätta vara kraftigt negativ i jämförelse med föregående år.

Punkligheten fortsätter att vara hög och uppgick till 91,3% under november, vilket placerar SAS som ett av de mest punktliga flygbolagen i världen samtidigt som kundnöjdheten fortsatt är god.

– Det är uppenbart att våra åtgärder inom Core SAS ger effekt, vilket kanske tydligast visas genom att kabinfaktorn ökat fem månader i rad. Det är samtidigt glädjande att SAS fortsatt behåller sin mycket starka marknadsposition på de centrala europeiska affärslinjerna.

Ökad kapacitet och prispress på den Nordiska marknaden samt mindre affärsresande ger press på yielden. Nedgången i yielden under oktober och november kommer att påverka resultatet negativt under fjärde kvartalet. Detta påvisar hur viktigt det är att vi genomför de kostnadsbesparande åtgärderna inom Core SAS, som fortsatt implementeras enligt plan. Ledningen utvärderar ytterligare åtgärder för att förbättra vårt relativa kostnadsläge mot våra konkurrenter" säger Mats Jansson, VD och koncernchef SAS AB.

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

bengt
2009-12-09 11:05

Det blir ingen skillnad på SAS , ALLA dyra gamla, slö är fortfarande kvar med 40-50 tusen i månaden. Helt otroligt.. SCCA med styrelsen i spetsen lurade och sålde ut dom yngre kollegorna för att dom själva skulle behålla sina pensioner mm, vad dom har skapat är en tragedi utan dess like, skulle inte orka leva kvar om jag vore dom med tanke på det dom har gjort, svek är bara förnamnet. lurat folk sådär..

bengt
2009-12-09 11:05

Det blir ingen skillnad på SAS , ALLA dyra gamla, slö är fortfarande kvar med 40-50 tusen i månaden. Helt otroligt.. SCCA med styrelsen i spetsen lurade och sålde ut dom yngre kollegorna för att dom själva skulle behålla sina pensioner mm, vad dom har skapat är en tragedi utan dess like, skulle inte orka leva kvar om jag vore dom med tanke på det dom har gjort, svek är bara förnamnet. lurat folk sådär..

Airways
2009-12-08 08:52

Det kommer inte fram här eftersom Flygtorget bara skrivit av SAS pressmeddelande… Men yielden har sjunkit som en sten vilket är en katastrof för SAS ekonomi… läge för analys istället för att skriva av flygbolagens pressmeddelanden??

kurt
2009-12-07 20:46

Annars skulle allt bli ett enda stort lågpristräsk, med allt vad det innebär för både anställda -och resenärer.

Airways
2009-12-07 14:36

Spiken i Kistan för SAS var nedläggningen av Arlanda – Beijing och Köpenhamn – Seattle. Om det inte finns ett interkontinentalt nät värt namnet är argumentet för samarbetet mellan länderna borta. Var och en klarar sig bäst själv. Det är förresten dags för SAS att skapa en hållbar affärsplan som inte bara innebär nedskärningar. Vilken service ska man ha och vilka linjer vill man flyga i framtiden? Nuvarande strategi ger ju till slut en total nedläggning.

gulletussen
2009-12-07 14:00

att kommentera först, inte för att jag läst artikeln, lika bra att låta bli.
bättre att vänta på att alla ni ska kommentera, och visa era kunskaper, och vad NI tycker är bäst, o vad ni tycker bolaget borde göra , o hur ni väntar på bolagets fall! hihi
nej gud så kul detta ska bli… kanske inte blir någon kommentar ifrån människor som är “marknadsanlytiker” o “vd:n”
puss och kram skumbanan

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten