BRA först med grönt flygplansköp
Publicerad den 20 december 2019Kommentarer
att det är Deutsche bank du skriver om, OM det nu är så att du har rätt, tror du då inte att tyska staten går in och räddar.
Har du nånsinn hört talas om ” too big to fail” detta gäller t.ex. också Boeing i USA…
ATR klarar sig utmärkt iFinland och i Sverige. Gamla RJ har konstant problem, dags att inse att ATR är framtiden på svensk inrikes. Detta är tydligen svårt för gamla Avro jockeys..
Ja RJ har verkligen gjort sitt nu.Välbehövlig pension väntar.
Tycket ofta det är nåt fel på dem.
ATR har flugit i Sverige sen 2008 i golden o BRAs regi. O i Finland har den flugit för finnair sedan mitten av 80-talet o gjort det med bravur. Hur många motorer har exempelvis gått sönder RJn bara senaste året?
Är det lika berömvärt att sparka svensk personal för att i samma sekund hyra in billig utländsk dito?
Sen bör man tillägga att ATR:en är en motorsvagt lågprisflygplan som inte kan hantera is och nordliga vintrar på ett komfortabelt och säkert sätt.
Den gröna lovsången ger en bitter eftersmak…
Härligt BRA ni är verkligen ett föredöme och gör precis det som är rätt i tiden.
Är det femtiotolfte PR budskapet som BRA får publicerat här på Flygtorget. Ser inte något annat flygbolag som får sina PR budskap publicerade i så stor omfattning som BRA. Börjar faktisk bli lite fånigt. Detta inlägg blir säkert inte publicerat
Bra initiativ, men vad händer när nu snart Deutche bank går i konkurs. Den drar dessutom med sig mkt av det kapitalistiska systemet, bara googla på vilka enorma förluster banken gjort och gör
Flygbranschen är extremt utsatt nu flera bolag i EU mot kk
Greenwash” är numera ett utbrett fenomen.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten