Ett valmanifest som tar transportfrågorna på allvar

Publicerad den 2010-07-05 00:00av Redaktionen
Kommentarer
TransportNäringen i samverkan har presenterat ”Transportpartiets” valmanifest under Almedalsveckan i Visby. Organisationerna som ingår i samarbetet har enats om de 27 viktigaste politiska frågorna för transportsektorn. Syftet är att klargöra för dagens etablerade partier att transportfrågorna behöver en mer framträdande plats i den svenska politiken, inte minst för den stora påverkan de har på välfärd och tillväxt

Den första versionen av valmanifestet presenterades vid Stora TransportDagen tidigare i år och testades då på en några riksdagspolitiker och samhällsdebattörer. I Almedalen har nu den slutliga versionen lanserats.

Det är så självklart att transporter av varor fungerar och att våra egna resor bara flyter på och tar oss dit vi ska att vi inte uppmärksammar och värderar dem som vi borde. Först när det blir problem inser vi hur stora konsekvenserna blir av att de inte fungerar. När problem uppstår blir det också extra tydligt att det är helheten som är lösningen – att alla transportslag behövs och kompletterar varandra.

Transporter både samspelar med och inverkar i hög grad på en rad andra viktiga samhällsområden; På miljö, handel, sysselsättning och ekonomi. Påverkan på miljön kräver fortsatt engagemang och en ökad takt i miljöomställningen, men det behövs bättre insikt om vilka de mest klimateffektiva lösningarna verkligen är. Man talar om målen, men finns kunskapen om att vilka de rätta medlen och verktygen är?

Transporterna är en säker väg till bättre ekonomisk utveckling. De är vägen till starka och livskraftiga regioner – till ett helt och sammanhållet land. Och de är vägen till ett konkurrenskraftigt Sverige, också globalt. Nu är tiden kommen för infrastrukturen och transportfrågorna att återta sin rättmätiga plats i politiken.

Du kan läsa här och även ladda hem hela valmanifestet på transportfakta.se

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten