Featured article image

Finnair startar trafik från Arlanda till Doha

Publicerad den 30 augusti 2022
Kommentarer
USA ut. Doha in. Det är den senaste utvecklingen när det gäller Finnairs långlinjer från Arlanda. Det innebär att Stockholm får upp till tre dagliga förbindelser till Doha.
Finnair är fortfarande påverkade av såväl kvarvarande pandemin-restriktioner som kriget i Ukraina som stängts luftlederna österut över Sibirien. Visserligen innehåller flygprogrammet upp till åtta olika destinationer i Asien med allt från elva avgångar i veckan till Bangkok till enstaka flygningar per vecka till bland annat Shanghai. Men den nordiska asienspecialisten måste alltså leva med ett i princip halverat linjenät österut från Helsingfors.
– Därför inleder vi nu ett strategiskt samarbete med Qatar Airways som dels säkrar kapaciteten i vår flygplansflotta, dels öppnar för än fler destinationer i Asien via Doha. Vår grundstrategi är ju en ökad tillgänglighet till Asien, säger Finnairs Skandinavienchef Robert Lönnblad till Flygtorget. 
Konkret innebär det att Finnair nu startar egna direktflygningar från Helsingfors, Köpenhamn och Stockholm till Doha. I tillägg utökas codeshare-samarbetet mellan Finnair och Qatar Airways som ger de nordiska passagerarna direkt tillgång till Qatars nätverk ut från Doha, inte bara till Asien utan även Australien och Afrika.
Med start i november-december sätter Finnair in en A330-300 i daglig trafik till Doha från de tre huvudstäderna i Norden. Maskinerna är utrustade med de nya uppgradera kabinerna i alla tre klasser, economy, premium economy och business. 
När Finnair nu tar ett steg in på linjen Arlanda – Doha flyger de vinge vid vinge med Qatar Airways som i dagsläget har minst en daglig avgång från Stockholm till Doha, vissa dagar två. Samtidigt backar Finnair från de tidigare långlinjerna till USA som, något överraskande lanserades för ett drygt år sedan till bland annat New York, Miami och Los Angeles.
– De har gått över förväntan, särskilt nu under sommaren har de svenska resenärerna hittat till våra USA-flighter. Men vi ser också att vintersäsongen är en annan marknad och gör alltså ett strategiskt byte av långlinjedestinationer från Arlanda. Självklart finns möjligheterna att flyga med oss till USA kvar med bara ett kort transitstopp i Helsingfors. Numera finns ju bland annat Dallas och Seattle som destinationer, fortsätter Robert Lönnblad.
Det nya samarbetet de två flygbolagen ökar dels inmatningen till Doha som transithub och kan även på sikt öppna för fler anslutningar från de nordiska flygplatserna.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Rolf
2022-08-31 18:31

Jag tycker vi ska tacka alla bolag som försökt, men också samtidigt inse att Arlanda bara är och kommer att vara en ganska ointressant företeelse om man jämför med våra grannländers sk. huvudflygplatser.

Undrande
2022-08-31 13:59

Arlanda får linje efter linje som dessutom är konkurensutsatt med allt som oftast 3 olika bolag. Helt otroligt att flygbolag vågar ge sig in i getingbon och riskera tappa enorma pengar

Cargo
2022-08-30 19:04

Framför allt var frakten från Landvetter en guldgruva för Qatar. Bland annat fisk och skaldjur från södra Norge.

Saltkammargutten
2022-08-30 18:49

Problemet här i Stockholm är att vi inte har haft ett bolag med förankring. SAS kör på Kastrup. HKG och LAX är det senaste. Finnair är lojala mot sin hemmahamn och att göra bra vinst, som Doha satsningen förmodligen ger. Underlag finns.

op
2022-08-30 18:30

Varför skulle SAS ta över, finns väl ett skäl till att Finnair lämnar dessa routes

Bo
2022-08-30 18:03

Finnair går in under fotbolls VM och flyger Stockholm-Doha. Smart drag. Fotbolls VM hålls 20 nov – 18 dec.
Varför ser inte SAS ledning dessa evenemang och gör liknande satsningar?

Fransotto
2022-08-30 17:54

Undra hur mkt AY förlorat på USA trafiken från ARN om även den utgick från Hel.
Qatar kör två ggr dagligen under veckorna och detta hela tiden även under pandemin. ARN till DOH, Men de behöver ju flyga nånstans. och Ryssland är stängt och förblir så länge, ganska prekärt för AY, kan de verkligen bli kvar som eget bolag med dessa nya begränsningar? Qatar Emirates och Etihad har extremt många conections från sina hubbar där nere. man kan ex. åka långt ner till Afrika superbilligt.

Gbg
2022-08-30 16:18

He’s, märkligt att varken Qatar eller Finnair satsar på Landvetter igen. Den linjen var innan Covid nedstängningen lönsam och ofta fullsatt. Landvetter behöver en linje till Doha eller Dubai. Flög själv ett antal ggr via Doha fr Landvetter och många västsvenska bolag utnyttjade linjen samt semesterfirare.

Reality
2022-08-30 15:28

Alltid samma visa. Det ska öppnas nya linjer från Stockholm, där det ska finnas ett “mirakulöst stort underlag för långlinjer”.

Ändå blir det oftast samma resultat, underlaget sviktar och sen läggs linjerna ner. Norse kommer säkert starta upp enstaka avgångar i veckan, men det kommer nog inte bli så mycket mer.

Ska vi kanske en gång för alla komma överrens om att underlaget inte riktigt finns där?

Roger
2022-08-30 13:15

Antar det är för mycket begärt att SAS går in och kör de linjer Finnair droppar.

Saltkammargutten
2022-08-30 11:10

Kanske öppnar det upp för Norse. Stockholm behöver en linje till Kalifornien utan mellanlandning.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten