Flyg till Mallorca på 62 liter flygbränsle
– En Airbus 321 förbrukar 62 liter bränsle för att flyga en passagerare från Stockholm till Mallorca. Det kan en moped inte mäta sig med, och om en modern bil ska kunna konkurrera med flyget när det gäller bränsleförbrukning måste den fyllas med minst fyra personer, berättar Kim Houmark Hansen, miljöchef på Thomas Cook Airlines Scandinavia.
Varje år transporterar de omkring 2 000 registrerade flygbolagen i världen runt två miljarder människor. – Det ger ett koldioxidutsläpp som motsvarar två procent av det totala koldioxidutsläppet i världen, säger Kim Houmark Hansen.
De största koldioxidutsläppen som människan är ansvarig för kommer av elproduktionen samt från lantbrukssektorn. Transportsektorn står ensam för cirka 25 procent av koldioxidutsläppen. Bilarna förbrukar sex gånger så mycket som flygplanen.
– De senaste åren har man fokuserat mycket på utsläppen från flygplanen medan fartygen har kunnat gömma sig ute på haven och sluppit undan debatten – detta trots att fartygen släpper ut dubbelt så mycket koldioxid som flygplanen, berättar Kim Houmark Hansen.
Kommentarer
Märsks superfartyg fraktar ca 18.000 containrar på en gång, …..
När man börjar jämföra äpplen och päron för att få sin egen sak att framstå som bättre så är det illa.
Lär dig läsa!
Skapar flyget ett behov som annars inte hade funnits, som “Vadå” kommenterar artikeln?
Med det resonemanget skulle man kunna säga att även bilismen skapar ett behov som annars inte hade funnits, och bilismen förbrukar ju enligt artikeln sex gånger så mycket som flyget.
Nej, vi lever inte i medeltiden nu, utan vi vill ju kunna resa. Både med bil och med flyg.
Menar Kim Houmark Hansen att om inte flyget funnits så hade folk åkt moped till Mallorca? Flyget skapar ett behov som annars inte hade funnits. Gemförelsen med fartyg är också lite haltande, visst fartyg kör på skitbränslen vilket förstås borde ändras men att frakta 500 containrar med flyg känns inte så aktuellt eller??
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


