Ingen ersättare för A320 i sikte
Airbus försäljningschef John Leahy ser ingen anledning till att börja utveckla en ersättare till den enormt populära ”Single isle – narrow body” flygplanen i A320 familjen. Antal beställda flygplan som väntar på att få byggas är idag över 2500.
Tanken var tidigare att ersättaren till A320 familjen skulle komma någon gång mellan åren 2012 och 2015. Nu har man flyttat fram den tidsplanen till någonstans mellan åren 2017 till 2020 som absolut tidigast.
Leahy anser att motor och keramik teknologi till flygplansmotorer för att kunna möta de design krav och krav på låg bränsleförbrukning som ett sådant flygplan skulle behöva, inte kommer finnas tillgänglig förrän närmare år 2015.
Och med en orderbok som idag sträcker så långt som år 2016 samt med en stadigt ökande försäljning av det nuvarande flygplanet ser man ingen anledning att just nu fokusera resurser på en ersättare.
Detta är något som förargar Gerard Arpey, VD för American Airlines, som behöver hitta en ersättare till över 300 utav bolagets åldrande MD-80 flygplan.
American Airlines var först ute efter ersättaren till dagens 737 modell som Boeing för en kort tid sedan bestämde sig för att flytta långt in i framtiden.
Alternativet för American blev då att vända sig till Airbus. Men när nu även Airbus väljer att skjuta på ersättaren till A320 familjen tvingas American Airlines att välja något av de existerande flygplanen på marknaden.
American Airlines kommer 2009 ta emot tio flygplan av typ 737-800 och året därpå 23 flygplan av samma typ. Dessa kommer agera som ersättare av äldre flygplan snarare än en expansion av flottan. Inga flygplan kommer dock levereras till bolaget i år.
Narrow-body eller Single-isle som det även kallas är en bransch-term för flygplan som bara har en gång inne i flygplanet. Typiska modeller är Airbus A320-familjen, Boeings 737 serie samt Embrears flygplans-serie.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


