Nya förhandlingar en kamp mot klockan

Publicerad den 2010-06-14 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Idag återupptogs förhandlingarna i den pågående flygkonflikten. Fortfarande är det bemanningsfrågan som parterna inte kan lösa Och medlingsarbetet är en kamp mot klockan, på onsdag är hela det svenska inrikesflyget varslat.

Under helgen har Flygarbetsgivarna och SPF mötts i förhandlingar och även kommit en bit på vägen i arbetet på att lösa den pågående konflikten.

– Men den tunga frågan har vi inte rört, säger Michael Rongve på SPF. Och vad jag vet har inte positionerna flyttat sig när det gäller den.

Att lösa den "tunga frågan", alltså bemanning, företrädes- och återanställningsrätten, är nu en kamp mot klockan för medlarna. Förra veckan lyckades de, med hjälp av ett unikt beslut, skjuta en vecka på den varslade konflikten som skulle ställt hela det svenska inrikesflyget på marken. En av förutsättningarna för att göra det är att det finns en möjlig förhandlingslösning. Hur den i så fall ska se ut är ännu inte känt.

– Nej, vi vet inte om medlarna har något nytt förslag med sig, säger Dag Gustafsson, presstalesman på Transportgruppen.

Blir förhandlingarna resultatlösa träder det uppskjutna varslet i kraft på onsdag. Mellan klockan 05.00 och 13.00 kommer då alla SPF medlemmar att lägga ner allt pilotarbete i samtliga flygbolag och flygskolor som har kollektivavtal mellan Flygarbetsgivarna och SPF. Det innebär att i princip all svensk flygtrafik ligger nere under åtta timmar på onsdag. Det blir enbart utländska bolag i luften över Sverige.

– Jag vet inte hur det går, säger Michael Rongve. Vi står fortfarande långt ifrån varandra så det ska mycket till för en breaktrough.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Bend Over
2010-06-16 01:12

Ja jag håller med dig Martin. Det är skamligt hur flygarbetsgivarna låter det att gå såhär långt. Det är inte dom som blir våldtagna, det är piloterna och passagerarna (i långa loppet).

Martin
2010-06-16 00:40

En jävla skam hela jävla branchen skakar av oroligheter och ´hela Europa är i ekonomisk kris och ni strejkar fan i mig sanslöst var glad att ni har en jobb.

Undrande resenär
2010-06-15 23:12

Hur står det till i flygbranchen ?? Inga flygbolag tjänar några pengar piloter går arbetslösa och de piloter som har jobb tjänar för dåligt.
Hur går detta ihop?

Elisabeth Schiller
2010-06-15 21:13

Men kan man inte bara ändra på listan något då istället för att skapa en otrygg tillvaro för piloterna där de inte ens kommer kunna ta bolån? Jag skulle inte vilja flyga med en sönderstressad besättning iaf. Skulle även vilja vara säker på att de som sitter där framme jobbar på det bolaget man betalar för. Man betalar ändå för säkerheten ombord.

X
2010-06-15 12:02

Kalle:

Detta gäller om man inte har ett kollektivavtal som säger någonting annat. I de flesta svenska flygbolag är alla piloter, oavsett nuvarande basering, på samma lista. Dvs någon som har hög senioritet på en bas som läggs ner har rätt att få fortsatt anställning på en bas där någon annan i sin tur måste flytta till en tredje bas varifrån uppsägningen kommer att ske, om det råder arbetsbrist.

Kalle
2010-06-15 10:13

I lagen om anställningsskydd finns klara regler för turordning i samband med att en bas läggs ned. Ligger en annan bas inom 10 mils avstånd görs en gemensam lista. Ligger ingen bas i närheten gäller seperata listor. Vad gäller piloternas flygplanstyp så måste det vara företagets uppgift att skola om på nya flygplanstyper. Ingen kan kräva att piloterna skall hosta upp 300 000 kr bara för att arbetsgivaren byter flygplan.

WRONGve
2010-06-14 17:13

Därför att senioritetslistan ställer till det såfort en ny bas ska öppnas eller läggas ner, samt att listan motverkar möjligheterna att ha flera flygplanstyper i ett och samma AOC då det blir total kaos när det skall skolas om och baseras om.
Nextjet klarar att ha flera flygplanstyper då man inte har någon lista, men de kommer att få problem om något år när de skall in i samma avtal som regionalflyget bråkar om nu.

Elisabeth Schiller
2010-06-14 17:03

Varför är det så viktigt att hyra in folk med egna bolag? Kan man inte driva en arbetsplats med trygg tillvaro?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten