Nytt miljötillstånd eller halverad kapacitet på Arlanda

Publicerad den 2011-11-29 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Arlanda flygplats behöver ett nytt miljötillstånd som bygger på dagens miljölagstiftning. Arlanda kan komma att tvingas halvera den kapacitet flygplatsen kan erbjuda inom några år på grund av ett föråldrat miljötillstånd.

Konsekvenserna blir inte bara allvarliga för Stockholmsområdet utan får även en stor påverkan på resten av landet. Vad innebär en inskränkning av kapaciteten på Arlanda för tillgängligheten i Sverige? Vilka konsekvenser får det för huvudstadsregionen och för Sverige i stort? Och vilka lösningar finns egentligen att tillgå?

Seminariet avser att öka förståelsen för de utmaningar som flygtrafiken och tillgängligheten står inför. För Stockholms del innebär det bl.a. försämrade förutsättningar för placering av huvudkontor. I Västsverige och Norrland medför det sämre förbindelser med huvudstaden, och sämre tillgång till utrikeslinjer. I Sydsverige kommer det att slå hårt mot inrikestrafiken till och från de regionala flygplatserna.

Välkommen på ett synnerligen angeläget seminarium om kommande utmaningar för flygtrafiken och tillgängligheten i Sverige!

DATUM & TID:
Onsdagen den 7 december kl. 07.30 – 09.00
Frukost serveras kl 07.30
 
PLATS:
Hörsalen på Myntkabinettet, Slottsbacken 6
 
ANMÄLAN:
Senast den 2 december till konferens@svensktflyg.se

Medverkar gör:

Anna Wilson, Generalsekreterare Svenskt Flyg
Hälsar välkommen

Torborg Chetkovich, VD, Swedavia
Ett nytt miljötillstånd för Arlanda Airport – vad innebär det och vilka utmaningar står tillgängligheten inför?

Maria Rankka, VD, Stockholms Handelskammare
Flyget är näringslivets livsnerv

Seminariet avslutas med ett panelsamtal.

Varmt välkommen!

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten