Ryanair mot nya höjder

Publicerad den 2017-01-10 00:00av Redaktionen
Kommentarer
December blev en rekordmånad. Hela 2016 likaså. Nu utlovar Ryanair ännu lägre priser i jakten på 130 miljoner passagerare årligen.
Ryanair

Ryanair

 

Snudd på 117 miljoner passagerare, 116,8 miljoner, det är Ryanairs facit för 2016. Det är en ökning med 15,2 procent jämfört med förra året, ett år som i sig var det bästa någonsin för flygbolaget. Bara under december månad flög 9 miljoner resenärer på någon av Ryanairs flighter. Dessutom steg kabinfaktorn med 3 procent till 94 procents beläggning.
Framgångarna gör att Ryanair nu utlovar än billigare biljettpriser under året och framför allt till sommaren. Allt för att nästa år kunna presentera än högre passagerarsiffror. Målsättningen för 2018 är nämligen 130 miljoner passagerare.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten