SAS överklagar böter
– EU Kommissionen har idag bötfällt 11 flygbolag för överträdelser av konkurrensregler inom flygfraktsområdet
– SAS Cargo och SAS koncernen dömdes till böter på 70,2 miljoner EUR, motsvarande ca 660 miljoner SEK.
– Totalt utdömdes 800 miljoner EUR.
– SAS anser att man inte deltagit i en global kartell och att böterna därför inte står i proportion till SAS Cargo´s agerande
– SAS kommer därför att överklaga beslutet.
– Vi är mycket besvikna över och ifrågasätter starkt det höga bötesbeloppet, som vi inte anser står i proportion till SAS Cargo’s agerande, säger Mats Lönnkvist, SAS Chefsjurist. Vi har samarbetat fullt ut med EU-kommissionen under hela undersökningen och vi har under drygt fyra år argumenterat mot EU kommissionens uppfattning att SAS Cargo skulle ha deltagit i en global kartell, fortsätter Mats Lönnkvist.
SAS kommer att överklaga beslutet till EU:s förstainstansrätt. Ett överklagande kan ta flera år.
– SAS tar konkurrensreglerna på största allvar och vi accepterar inte överträdelser. Vi har ett tydligt regelverk avseende konkurrensrättslig efterlevnad, som omfattar information, riktlinjer, träningsprogram och kontrollrutiner, säger Mats Lönnkvist. I samband med våra egna interna undersökningar visade det sig tyvärr att SAS Cargo under den aktuella perioden 1999-2006 har varit involverat i några få isolerade händelser som utgör överträdelser av vårt interna regelverk. Detta är oacceptabelt och de fåtal medarbetare i SAS Cargo som var involverade är inte längre anställda i SAS. Vi hävdar dock bestämt att dessa isolerade händelser inte innebär att SAS Cargo skulle ha deltagit i någon global kartell, avslutar Mats Lönnkvist.
Kommentarer
Fakta är ju…företaget är dömt för 1, spioneri mot Norwegian, 2, företaget är dömt för att ha delat upp rutter med Maersk och nu är man bötfälld för kartellbildning. Och nu hävdar företaget att man är oskyldigt för det sistnämnda, ändå har EU ansett att man deltagit, och utdömt böter. Om företaget är så snövitt, och följer konkurrensregler, som det vill framstå hade väl aldrig fall 1 och 2 kunna hända.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


