Featured article image

Stockholm får två nya ambulanshelikoptrar

Publicerad den 10 juni 2025
Kommentarer
Den svenska räddningstjänsten får ett rejält lyft. Avincis har nu tagit emot två nya fembladiga H145-helikoptrar från Airbus – högteknologiska räddningshelikoptrar som ska förstärka helikopterburen akutsjukvård (HEMS) i Stockholm.

Avincis stärker akutsjukvården i Sverige – två nya H145-ambulanshelikoptrar till Stockholm.

Helikoptrarna levererades från Airbus produktionsanläggning i Donauwörth, Tyskland. De är särskilt anpassade för stadsmiljön med med låga utsläpp och tyst gång – faktorer som ska göra dem idealiska för Stockholmsregionens tätbebyggda områden.

– Vi är stolta över att H145 fortsätter spela en nyckelroll i att stärka Avincis flotta och stödja livräddande uppdrag i Sverige, säger Daniela Dudek, programchef för H145 på Airbus Helicopters.

Vad är HEMS – och varför är det viktigt?
HEMS (Helicopter Emergency Medical Services) är en kritisk del av Sveriges akutsjukvård. Helikoptrar används för att snabbt nå svårtillgängliga platser och transportera patienter med livshotande tillstånd till specialistsjukhus – ofta under tidspress där varje minut kan vara avgörande.

I Sverige bedrivs HEMS året runt, dygnet runt. Helikoptrarna är ofta först på plats vid större olyckor, i skärgårdsmiljö eller glesbygd, där ambulans på väg inte är ett alternativ.

Om Avincis
Avincis är specialiserade på samhällskritiska flygtjänster som akutsjukvård, brandbekämpning, sök- och räddning samt kustbevakning och har idag omkring 60 Airbus-helikoptrar i drift i i Sverige, Spanien, Portugal, Italien, Norge, Finland, Mozambique och Chile. I Sverige bedriver Avincis helikopterburen akutsjukvård från flera baser, samt erbjuder tekniska tjänster till sina tre HEMS-baser i Finland. Det svenska huvudkontoret ligger vid Arlanda flygplats i Stockholm.

H145 – en arbetshäst i modern förpackning
Den fembladiga versionen av Airbus H145 är den senaste utvecklingen inom H145-familjen och erbjuder ökad nyttolast, förbättrad komfort och ännu lägre vibrationsnivåer. Helikoptern drivs av två Safran Arriel 2E-motorer och är utrustad med Airbus egen Helionix®-avionikplattform – något som gör den särskilt lämpad för krävande HEMS-uppdrag och instrumentflygning (IFR).

Skriv en kommentar

Kommentarer

@Lars
2025-06-11 18:37

Menar du att du önskar att försvaret ska agera ambulans med typ Black Hawk eller NH90? Hade vart en syn att se när de ska klämma sig ner på någon liten begränsad yta och blåst sönder allt runt omkring.

@Bättan
2025-06-11 18:34

De äldre fyrbladiga H145:orna byts ut mot dessa. Lite missvisande att beskriva det som att de ska “förstärka”.

Jakob
2025-06-10 18:40

Fantastisk. Forhåbentlig er der ingen der starter rotorerne 🙂

Lars
2025-06-10 17:53

Jättebra med nya helikoptrar. Själv skulle jag gärna se en bättre interaktion mellan civilsamhället och försvaret. Försvaret (Marinen) har helikoptrar som går att använda – med rätt installerad utrustning. Ännu mer kapacitet och bra “övningar” för besättningen. Råkar jag illa ut så struntar jag i hur Helin är målad!

Mr €
2025-06-10 10:10

Bra val som de flesta som har råd gör, tex. Stanford Hospital.

Bättan
2025-06-10 06:15

Tillförs dessa utöver de befintliga eller byts de gamla till dessa nya?

Leffe
2025-06-10 06:13

Detta har inget med räddningstjänsten att göra, det är regionen som ansvarar och upphandlar ambulanshelikoptrarna.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500