Trump vill skrota Air Force One
Det är ett av världens mest kända flygplan och är omgivet av många myter som helst. Det är också ett PR-redskap för både USA och Boeing varje gång som Air Force One besöker ett land. De två maskiner som just nu flyger, benämnda VC-25A, har dock 26 år på nacken och Boeing har därför fått en preliminär beställning på två nya presidentflygplan. Projekteringen av de två B747-8I är igång hos i Seattle och det ska leda fram till en konkret offert på det specialutrustade flygplanen.
Kommentarer
Låt Airbus bygga Air force one
frågan är hur många airborne hrs och cycles de gamla har, de kör väl fortfarande med B52 0r
kommer även att slå mot Airbus, med tanke på alla amerikanska komponenter. T.ex motorerna till A320 familjen.
kunskaper om Boeing, och om flyg i allmänhet är ditt signum.
Det här verkar som ett onödigt dyrt skrytbygge och hjälp till småskrantande Boeing. Kanske mer. vettigt att renovera/ uppgradera befintliga flygplan
Om Trump drar igång de handelskrig som han hotar med kommer det slå väldigt hårt mot Boeing. Situationen är tacksam för Ryssland och Kina som ligger i startgroparna med nya flygprojekt.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

