Växjö Småland flygplats får tillbaka en utrikeslinje
Publicerad den 6 oktober 2014Ryanair har flugit mellan Växjö och Düsseldorf sedan 2007 men den linjen försvann i våras när flygbolaget drog ner på den svenska verksamheten på en hel rad flygplatser. Men nu återupptas trafiken och permanentas även som en året-runt-linje. Nypremiär blir den 27 oktober med två rotationer i veckan, måndagar och fredagar.
– Vi har historiskt sett haft en stor andel inkommande resenärer på denna linje så det är självklart något som vi kan glädja oss åt i hela regionen, säger Växjö Småland Airports vd Ulf Axelsson.
Kommentarer
Tja, återstår väl bara att se hur det går denna gång. Verkligen inte ett flygbolag att lägga någon tillit till långsiktigt men förstås en viktig vitamininjektion och inkomstkäla för VXO.
Jag hoppas att VXO kan hitta en ny operatör för regelbunden reguljär trafik till ngt nav (CPH, AMS, FRA etc) efter bortfallet av Estonian/KLM.
Denna linjen har alltid varit en året-runt linje tills den las ner pga brist på flygplan= Ryan fick för lite marknadsbidrag. Nu drar de igång igen, men kan när som helst avbryta sin “året-runt”. Billig reklam-notis
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten