
Wizz Air anställer tusentals piloter
Publicerad den 9 augusti 2021Kommentarer
Vissa piloter är beredda att göra precis allt för att framstå som en besättningsmedlem för ett flygbolag. Marknaden har varit rutten länge och i och med EU som totalförstört marknaden för piloter i Europa kan inget bli bättre fram till EU:s förfall. Som pilot är du liten mot de ekonomiska intresse och incitament som finns i EU.
Ser ut som Ryanair, Wizz och Easyjet blir EU’s svar på AA, DAL, UAL då de har råd att investera i nya flottor, sen finns det plats för massor av småbolag samt de som flyger frakt och intercont. Heiko är ex. LH Technik och Teknisk chef på Wizz.
Wizzair har slavlöner , inga pensionsavtal och absolut inga förmåner.
Buffel å båg
Vem vill dom lura.
Kom ihåg videon som släpptes
Besättningarna har fortfarande löneavdrag
USA är också ett land, en marknad och en kostnadsbild. EU är ca 30länder, en marknad och massa olika kostnadbilder. Går således inte att jämföra eller efterlikna.
Vi är i face 2 i flygets omställning.
titta på USA de har inte problemen med utflaggning! därför att de har starka unioner, som ex teamsters. Hoffas union.
Vad som behövs här för att bevara jobben är starkare fack, LO har ju en 18 underfack,
ta höjd för detta LO Ni är starka och kan det här,
engagera Er i frågan. Att gråta ut här på forumet ändrar inget.
piloter kan nog tänka sig att söka Wizzair.
Det verka som om att inte alla har fattat, att det finns ett stort utbud av erfarna piloter.
Det är nya tider nu! Galleygossip.
Wizzair är välkomna !
Det blev tyvärr fler frågor än svar med många felskrivningar. Viktigast för erfarna kaptener brukar vara att de vill bo och arbeta någonstans de trivs och gärna där de kommer från.
Piloter i välrenommerade bolag lär knappast söka sig till WIZZ såvida det inte är deras enda chans till uppgradering till vänstersits eller en större flygplanstyp. Men stora frågan är om detta inte bara är ett skrammel för att locka bud till de investmentbolag som ligger bakom?
Det är tydligt att low cost carrier alltmer tar över marknaden efter covid, tar höjd för och utökar sina operationer. Slut med businessmans airline,
i varje fall mkt nedskalat.
LCC-bolagen har ett öppet mål att slå sig in på inrikesmarknaderna i Sverige och Norge kombinerat med flygningar melan de skandinaviska huvudstäderna. SAS, BRA och Norwegian får titta på när Ryanair, Wizzair och Easyjet skummar grädden och gör livet svårt för de skandinaviska bolagen. Wizzair har folk från IKEA i styrelsen och vet vad dom gör.
Hallå där, Wizzair har runt 140 plan och planerar 500 till 2030. Heiko Holm är inte flygchef. Flygtorget har inte otur när dom skriver sina artiklar, dom struntar i fakta bara.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten