
Första flygplanet till nytt skandinaviskt flygbolag
Publicerad den 20 maj 2019Den första av två Embraer 195 är på plats i Aalborg. Nystartade Great Dane räknar med att komma igång med flygningarna i juni.
Great Dane
Great Dane, den store dansken, har ambitioner att ta upp flygningar från den nya egna basen i Aalborg. Det flygprogram som nyligen presenterades är ambitiöst med bland annat Rhodos, Mallorca, Kreta och Nice bland destinationerna. Först ut är dock Dublin och inför starten av trafiken i juni har den första maskinen levererats. Det är en Embraer E195 med 118 stolar ombord som tidigare flugit för brittiska Stobart och som nu finns på plats i flygbolagets röd-vita design.
Enligt flygbolaget är två maskiner i den storleken perfekt för att fylla behovet på regional semestertrafik från Aalborg.