Finnair: Tre långlinjer iväg, två kvar
Publicerad den 26 oktober 2021Kommentarer
Finnair har 6st A330 ur trafik som de kan sätta in på STO tills Asien öppnar fullt. Kan säkert fyllas till BWI, JFK, BOS, ATL, ORD, LAX, SFO, SEA med rotationer till LAS VEGAS. Bara frakt till/från USA kan säkert göra att de går break even med 40% beläggning.
Finnair permanentar basen på Arlanda och expanderar så till den grad att svenska staten köper in sig i Finnair i samband med en välbehövlig emission och skrotar SAS innehavet.
När Asien öppnar kommer Finnair att lämna Arlanda.
Tackar Finnair för att de ser ett behov som inte ens ´vårt egna´ SAS gör. Men det är väl så när man går i samla gamla gängor. Gängorna börjar bli utnötta. Då är det bra att Finnair kan, vill och gör.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten