Flygbolag stäms för diskriminering
Publicerad den 13 april 2024Kommentarer
I det markbolag (vilket tillhör det flygbolag jag tror artikeln handlar om) godkänns det att man bär slöja tillsammans med företagets uniform.
Definition: Uniform är en tjänstedräkt som är fastställd i regler eller avtal för viss personal under tjänsteutövning.
Har man i anställningsavtal godkänt hijab, anser jag att DO gör rätt, annars inte.
Till ABC@ Håller med dig till fullo. Dessutom så anser jag att arbetsgivare måste få bestämma klädkoderna på sitt företag. Anpassar man sig inte till dom så finns det flygbolag som välkomnar den klädseln.
Turbaner& hijab tillåtna bl.a. vid USAF & RAF. Varför väcker dessa saker så mycket känslor? Man ska hålla sig lugn. Focus på jobbet.
Hej !
Kul kommentar. Det är mycket som ska rymmas under hjälmen, exempelvis någon form av förstånd och då avstår man även från en microturban.
/Regnbågspilot FV
En lite turban kan nog även en regnbågspilot klämma in under hjälmen.
Jag som tjänar vårt land, bärandes uniform, ser ingen anledning till avvikande klädstil pga religion. Enhetlighet gynnar alla, motsatsen skapar förvirring.
/Regnbågspilot FV
Finns ingen anledning att ett företag skall ändra sina regler för att någon vill bära hijab eller annat. Har du det kravet så välj ett annat jobb eller arbetsgivare. Detta har inget med kompetens att göra!
Det måste väl finnas ett skäl till att man bär uniform?
Vill man inte passar in, varför söker man denna typ av jobb?.
En stewaard i shorts och kippa, styrman i burka eller kapten i frälsnings uniform. Clear for take off.
Jag som passagerare eller kund på ICA vill inte bli påtvingad andra människors religiositet.
Rolf, vilket förvirrat inlägg i debatten:)
– Låt oss prata Burka, vad har du att tillägga?
– Varför tror du att någon påstår att deras Hijab påverkar deras prestation?
– Du påstår att någon blivit kränkt av att någon bär Hijab, vad har du fått det ifrån?
Du har nog bara otur när du tänker.
Oj vad lätt kränkta folk här är. Om man är duktig ska man inte förhindras från jobbet med diskriminering. Finns många duktiga kollegor med hijab. Vrf förespråkar vissa meritokrati om de blir lätt kränkta av en hijab? Dessutom pratar vi inte om burka lr dylikt, förstås. Bra beslut.
det blir ett spännande prejudikat för framtiden.
DO patetiskt agerande. Finns ett uniformsreglemente så är det som gäller. OM flygbolaget anställer en nunna så måste hon också följa reglementet eller inte ta jobbet. Enligt DO´s syn så måste vi snart acceptera att det i checkin sitter personal i burka!
Nästa steg är försvarsmaktens uniform som ska kompletteras.
Saudia och Iranair tillåter inte att visar håret, så ett tvärtom problem är också lite klurigt. Men om det inte finns i uniformsreglementet så finns det inte. Flickorna i kabinen kan inte ha det pga eldfaran och att det inte går att höra om kunderna vill ha kaffe eller te. Vi hade schaletter då vi landade i Teheran och Rhodesia på sin tid
DO beskrivs allt för ofta som en ”bankomat för lättkränkta” och de tycks ha för vana att skrämmer slag på arbetsgivare med sina orealistiska krav, varför lägger inte tidöpartierna denna tillsynes helt vänstervridna myndighet som genom sina krav och beslut enbart spär på hat och polarisering i vårt samhälle?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten